statystyki

Budżet Szałamachy: Państwowej kasie sprzyja szczęście

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki14.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 14.09.2016, 11:38
Paweł Szałamacha

Paweł Szałamachaźródło: Bloomberg

214 mld zł dochodów i całoroczny deficyt wykonany tylko w 30 proc. – to wyniki budżetu po sierpniu. Pomogła klauzula obejścia prawa.

Wyniki zaprezentowane wczoraj przez szefa resortu finansów to wpływy o 14 proc. wyższe niż przed rokiem i znacznie przekraczające budżetowy plan. Paweł Szałamacha tłumaczy to lepszymi niż przed rokiem wpływami z CIT. W sierpniu były one o blisko 250 mln zł wyższe niż rok wcześniej, wartość wpływów z tego podatku przekroczyła 2 mld zł.

– W połowie lipca zaczęła obowiązywać klauzula o unikaniu opodatkowania. I to spowodowało pozytywny efekt w dochodach z CIT – tłumaczy minister Szałamacha.

Wcześniej właśnie wpływy z podatku dochodowego od firm były piętą achillesową budżetu. O ile w przypadku innych danin – jak VAT czy PIT – roczny wzrost wynosił 7–8 proc., o tyle w przypadku CIT na koniec lipca było to niewiele ponad 1,3 proc. (teraz dynamika przyspieszyła do niespełna 2 proc.). W marcu, kwietniu i lipcu firmy wpłaciły nawet mniej podatku niż rok wcześniej, choć nic nie wskazywało na pogorszenie ich sytuacji finansowej. Według danych GUS największe przedsiębiorstwa w I półroczu wypracowały o niemal 13 proc. lepszy wynik finansowy netto niż przed rokiem.

Klauzula o unikaniu opodatkowania to nowa broń fiskusa w walce o dochody podatkowe. Pozwala ona nie brać pod uwagę skutków podatkowych danej transakcji, jeśli jej celem było głównie uniknięcie podatku. Paweł Szałamacha uważa, że lepsze wpływy to efekt takich działań MF, których celem jest walka z nadużyciami podatkowymi. Raczej nie wynika ze wzrostu gospodarczego, który jest niższy niż wzrost dochodów, zwłaszcza podatkowych.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Bert(2016-09-14 15:44) Zgłoś naruszenie 40

    Cała ta sytuacja pokazuje gdzie się znajdują podstawowe słabości naszego systemu podatkowego. Że jest to legislacja : procedury i materialne prawo podatkowe. Przy cały czas od lat dewastowanych służbach skarbowych,( a nic nie wskazuje żeby miało być z tym lepiej, raczej przeciwnie), wystarczyły w zasadzie same zapowiedzi zmian w prawie podatkowym, żeby część oszustów podatkowych odpuściła i wróciła na łono fiskusa..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane