Co drugi ankietowany klient banku kupuje w internecie, a płatność gotówką przy odbiorze to wciąż najczęściej wybierana forma płatności za zakupy, wynika z badania opinii zrealizowanego przez Związek Banków Polskich we współpracy z KIR.

"W sieci kupujemy już nie tylko elektronikę, książki, kosmetyki i odzież, ale także, co do niedawna wydawało się niemożliwe, robimy zakupy spożywcze, z dostawą prosto do domu. Wygoda tej formy zakupów sprawia, że kanał e-commerce notuje wzrosty. Na rozwój tego sektora bezpośredni wpływ może mieć również planowany podatek od handlu, który - jak wynika z zapowiedzi ustawodawcy - prawdopodobnie nie obejmie e-sklepów. Duże sieci handlowe już zapowiadają w związku z tym, że będą mocno inwestować w kanały internetowej sprzedaży" - powiedział dyrektor linii biznesowej płatności internetowe w KIR Artur Wojtczuk, cytowany w komunikacie.

Pomimo dostępu do wielu form płatności, nadal większość z nas wybiera gotówkę przy odbiorze. W tegorocznym badaniu ZBP odpowiedziało tak 16% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się przelew wykonywany w momencie zakupu przez bankowość elektroniczną – 12%. Z kolei 8% ankietowanych zaznaczyło, że chce mieć duży wybór różnych form płatności, podano również.

"Wyniki badania pokazują też, że kupujący w e-sklepach przywiązują coraz większą wagę do szybkości realizacji płatności, a także jej bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie.

Co dziesiąty respondent deklaruje, że gdy wybiera sposób płatności za usługę, zwraca uwagę na to, aby pieniądze szybko trafiły do sprzedawcy, podano również.

"Z badania ZBP wynika także, że 2% ankietowanych przy e-zakupach płaci za pomocą telefonu" - czytamy w komunikacie.

Badania dotyczące mobilności pokazują, że wraz ze zwiększającą się liczbą użytkowników smartfonów, a także rozwojem przez banki aplikacji mobilnych, w kolejnych latach może przybywać zwolenników tej formy płatności za zakupy, podano również.