Era i Plus zaczynają sprzedawać usługi bezprzewodowego dostępu do internetu z netbookami. Te małe i proste komputery to najszybciej rozwijający się segment komputerowego rynku.
Reklama
Netbooki, czyli małe, lekkie, proste i przeznaczone do zastosowań mobilnych komputery, wdzierają się przebojem na światowe rynki. W Polsce w regularnej ofercie Polskiej Telefonii Cyfrowej i Polkomtelu urządzenia pojawią się w tym tygodniu. Wcześniej - od września - notebooki wraz z internetową usługą iPlus sprzedawał jeden z dealerów - Vobis.
Oferta Ery - modem i notebook po 1 zł w 24-miesięcznej umowie na 1 GB pakiet danych po 89 zł miesięcznie - cenowo wydaje się korzystniejsza, niż to, co zaproponował wczoraj Polkomtel. W sieci Plus netbooki oferowane są w czterech abonamentach i kosztują od 1 zł (abonament za 160 zł, przesył do 13 GB danych miesięcznie) do 1299 zł (abonament za 60 zł, przesył do 1 GB danych miesięcznie). Obaj operatorzy liczą, że jeszcze w tym roku sprzedadzą po kilka tysięcy netbooków z ofertą internetową.
Z testów zamieszczonych w specjalistycznych portalach wynika, że w ofercie Ery znalazł się notebook - HP 2133 - bardziej energochłonny niż oferowany przez Plusa Samsung NC10. Według portalu CNET.co.uk HP 2133 na trzykomorowej baterii pracować może 1 godzinę 52 minuty, a używając baterii czterokomorowej, ok. 4 godzin. Portal Laptop twierdzi, że Samsung NC10 z baterią sześciokomorową pracuje 6 godzin 34 minuty. Poza czasem pracy dla części użytkowników istotny może być rozmiar ekranu. HP 2133 ma ekran 8,9 cala, a Samsung NC10 - 10,2 cala.
Z szacunków GP prowadzonych na podstawie oczekiwań producentów wynika, że nawet co dziesiąty notebook sprzedany w Polsce w IV kwartale może być netbookiem.
Według analityków firmy badawczej IDC w tym roku na całym świecie zostanie sprzedanych 3,5 mln takich komputerów. Firma badawcza Gartner twierdzi, że sprzedaż wyniesie aż 5,2 mln sztuk. Modę na netbooki jako pierwsi do zwiększenia sprzedaży mobilnego internetu wykorzystali zachodnioeuropejscy operatorzy komórkowi, w tym Vodafone (Dell Inspiron Mini 9 za darmo przy abonamencie od 25 funtów w umowie na 24 miesiące).