W Polsce i na świecie operatorzy komórkowi stają się coraz ważniejszymi graczami na rynku sprzedaży przenośnych komputerów. W 2010 roku tą drogą w ręce polskich klientów może trafić nawet 100 tys. laptopów.
– Sprzedajemy coraz więcej komputerów przenośnych – laptopów i netbooków – w ofertach łączonych z internetem mobilnym. W trakcie promocji jest to ok. 5 tys. sztuk miesięcznie – mówi Andrzej Ochocki, dyrektor biura usług szerokopasmowych w PTC, operatorze sieci Era.
Z szacunków PTC i PTK Centertel (Orange) wynika, że w 2010 roku operatorzy sprzedadzą łącznie do 100 tys. komputerów przenośnych.
– Wiele zależy od stopnia, w jakim operatorzy są gotowi dofinansować zakup komputerów – mówi Michał Paschalis-Jakubowicz z PTK Centertel.
Według Piotra Chołuja z departamentu strategii Polkomtela (Plus), polscy operatorzy komórkowi co miesiąc sprzedają ok. 60 tys. aktywacji (brutto, czyli bez uwzględnienia rezygnacji) usług mobilnego internetu. W czasie promocji nawet co czwarta aktywacja może być sprzedawana z komputerem.
Według Michała Paschalis-Jakubowicza, w Europie są kraje, gdzie udział oferty obejmującej dostęp plus laptop wynosi nawet 40 proc. sprzedaży mobilnego internetu.
– W Polsce szacujemy, że może to być do 15 proc. – mówi.
– Tego typu oferty cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów i taki trend będzie się umacniał. Nasze badania rynkowe pokazują, że operatorzy są jednym z najwyżej preferowanych kanałów kupna komputerów – mówi Andrzej Ochocki.
– Według naszych badań i doświadczeń rynkowych jest spora grupa klientów, którzy potrzebują kompleksowego rozwiązania, czyli mobilnego dostępu do internetu wraz z laptopem. Kupując zestaw, oczekują dodatkowych korzyści, które możemy im zapewnić – dodaje Michał Paschalis-Jakubowicz.
Promocje typu internet mobilny z komputerem przenośnym nie trwają przez cały rok. PTK Centertel powrócił do nich w końcu listopada, po wielu miesiącach przerwy. W jesiennej ofercie sieci Orange jest pięć modeli komputerów przenośnych Della. Także PTC miała dłuższą przerwę nim w ubiegłym miesiącu rozpoczęła sprzedaż usługi Blueconnect z netbookiem Samsunga. W jesiennej ofercie komputerów z internetem w Polkomtelu dostępny są netbooki produkowane przez Acera i Samsunga.
Gdy klient zdecyduje się na zakup internetu z komputerem w Erze, netbook Samsung NC 130 i modem kupuje w sumie za 1 zł, a co miesiąc płaci wyższy abonament. Za pakiet 1,5 GB przesłanych danych jest to 99 zł, podczas gdy w ofercie bez komputera ten sam pakiet w umowie 24-miesięcznej kosztuje 49 zł. Za Samsunga NC 130 w sklepach internetowych trzeba zapłacić co najmniej 1050 zł.
W usłudze iPlus Polkomtelu cena komputera zależy od abonamentu na mobilny internet. Netbook Acer Aspire One D250 z wbudowanym modemem w abonamencie za 49 zł (kontrakt 24-miesięczny) kosztuje 1099 zł, zaś w abonamencie za 110 zł i wyższych – 1 zł. Acer Aspire One D250 bez modemu w sklepach internetowych ma ceny od 1130 zł.
Także w sieci Orange cena komputera zależy od abonamentu. Netbook Dell Mini 1011 w abonamencie za 60 zł miesięcznie (kontrakt 24-miesięczny) kosztuje 1416 zł, a w abonamencie za 120 zł – 1172 zł. Za Della Mini 1011 w sklepach internetowych trzeba zapłacić od 1806 zł wzwyż.