statystyki

MF szyje budżet na przyszły rok

autor: Marek Chądzyński23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:39
pieniądze

We wzroście dochodów pomoże zmiana struktury wzrostu PKB.źródło: ShutterStock

Wpłata zysku z NBP zapewniła ponad 4 mld zł nadwyżki. Ale czas łatwych dochodów się skończył.

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj informacje o wykonaniu budżetu po siedmiu miesiącach i najważniejsze założenia do projektu ustawy budżetowej na 2017 r.

Te pierwsze są bardzo dobre: deficyt na koniec lipca wyniósł niespełna 14,4 mld zł – czyli spadł w porównaniu z końcem czerwca, kiedy to wynosił 18,7 mld zł. To przede wszystkim zasługa rekordowo wysokich dochodów niepodatkowych: na koniec lipca wyniosły one 30,6 mld zł, co jest wynikiem jak dotąd nienotowanym na tym etapie realizacji budżetu. W sumie całoroczny plan w tej części został już zrealizowany w 85 procentach i jest to najlepszy wynik w całym zestawieniu dochodów.

Tyle, że to to zasługa jednorazowych „strzałów”, trudnych do powtórzenia w kolejnych latach. Lipcowy wynik to rezultat wpłaty około 7,8 mld zł z zysku banku centralnego za 2015 r. Ostatnią tak dużą wpłatę NBP zrobił w 2012 r., wtedy przekazał ponad 8,1 mld zł. Ale Ministerstwo Finansów czerpie też korzyść z ubiegłorocznych opóźnień w aukcji częstotliwości LTE – opłaty z tego tytułu to łącznie ponad 9 mld zł. Te dwie pozycje gwarantują stabilną sytuację budżetu mimo dużego obciążenia po stronie wydatków, jakim jest uruchomienie programu „Rodzina 500 plus”.

– Są szanse na to, żeby deficyt w całym roku był niższy od planowanej kwoty 54,7 mld zł. Przy jednorazowych dochodach i kontroli wydatków to bardzo prawdopodobne – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane