statystyki

MF szyje budżet na przyszły rok

autor: Marek Chądzyński23.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:39
pieniądze

We wzroście dochodów pomoże zmiana struktury wzrostu PKB.źródło: ShutterStock

Wpłata zysku z NBP zapewniła ponad 4 mld zł nadwyżki. Ale czas łatwych dochodów się skończył.

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj informacje o wykonaniu budżetu po siedmiu miesiącach i najważniejsze założenia do projektu ustawy budżetowej na 2017 r.

Te pierwsze są bardzo dobre: deficyt na koniec lipca wyniósł niespełna 14,4 mld zł – czyli spadł w porównaniu z końcem czerwca, kiedy to wynosił 18,7 mld zł. To przede wszystkim zasługa rekordowo wysokich dochodów niepodatkowych: na koniec lipca wyniosły one 30,6 mld zł, co jest wynikiem jak dotąd nienotowanym na tym etapie realizacji budżetu. W sumie całoroczny plan w tej części został już zrealizowany w 85 procentach i jest to najlepszy wynik w całym zestawieniu dochodów.

Tyle, że to to zasługa jednorazowych „strzałów”, trudnych do powtórzenia w kolejnych latach. Lipcowy wynik to rezultat wpłaty około 7,8 mld zł z zysku banku centralnego za 2015 r. Ostatnią tak dużą wpłatę NBP zrobił w 2012 r., wtedy przekazał ponad 8,1 mld zł. Ale Ministerstwo Finansów czerpie też korzyść z ubiegłorocznych opóźnień w aukcji częstotliwości LTE – opłaty z tego tytułu to łącznie ponad 9 mld zł. Te dwie pozycje gwarantują stabilną sytuację budżetu mimo dużego obciążenia po stronie wydatków, jakim jest uruchomienie programu „Rodzina 500 plus”.

– Są szanse na to, żeby deficyt w całym roku był niższy od planowanej kwoty 54,7 mld zł. Przy jednorazowych dochodach i kontroli wydatków to bardzo prawdopodobne – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane