Z danych Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że w 2023 roku 2,5 mln Polaków żyło w skrajnej biedzie. Równocześnie tysiące osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, a przebywający w hospicjach każdego dnia zmagają się z trudnościami, które wymagają ciągłego wsparcia. Oprócz tego pogłębiający się kryzys klimatyczny oraz globalne napięcia sprawiają, że liczba osób potrzebujących pomocy stale rośnie.

Choć okres Bożego Narodzenia szczególnie sprzyja otwieraniu serc na potrzeby innych, wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej wymaga zaangażowania przez cały rok. W tej misji kluczową rolę odgrywa sektor biznesu. Dla Alior Banku pomoc jest jednym z fundamentów działalności – instytucja od lat konsekwentnie realizuje inicjatywy dobroczynne, które wykraczają daleko poza jednorazowe akcje.

Wsparcie na co dzień

Jednym z takich działań było wyzwanie sportowe „Chodźmy razem”, które w tym roku zgromadziło ponad 400 pracowników. Dzięki ich zaangażowaniu i pokonaniu blisko dwóch okrążeń Ziemi wokół równika w ciągu miesiąca zebrano 20 tys. zł dla podopiecznych Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej Razem na pomoc psychologiczną dla osób w trudnych sytuacjach życiowych.

Alior Bank reaguje również na nagłe potrzeby. Kiedy mieszkańców Doliny Kłodzkiej dotknęły skutki powodzi, pracownicy spontanicznie zorganizowali zbiórki darów, które przez podopiecznych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, zostały przekazane potrzebującym.

Co istotne, pracownicy Alior Banku mogą korzystać z 16 godzin rocznie na wolontariat, które nie są wliczane w wymiar urlopu. Dzięki temu mają możliwość wsparcia organizacji działających na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska. W ciągu ostatniego roku 360 pracowników poświęciło łącznie 3778 godzin na pomoc 43 organizacjom. Instytucja organizuje także akcje takie jak Dzień Dawcy Szpiku czy zbiórki krwi, promując zdrowie i ratowanie życia zarówno wśród pracowników, jak i społeczności lokalnych.

Dodatkowo, Alior Bank od dwóch lat kontynuuje program „Bank Dobroci”, który umożliwia wsparcie własnych inicjatyw pracowników. Dzięki grantom z tego programu zrealizowano takie projekty jak wsparcie dla dzieci poszkodowanych przez wojnę we Lwowie.

– Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególnie trudny czas dla dzieci z domu dziecka oraz oddziału onkologicznego Miejskiego Szpitala we Lwowie. Dzięki środkom z programu Bank Dobroci odwiedzę dzieci przynosząc im radość i świadomość, że nie są sami – mówi Jakub Cienik z Alior Banku.

Dzięki programowi udało się także stworzyć pokój kociego behawiorysty w krakowskim schronisku.

– Każda akcja charytatywna uświadamia mi, że potrzeby nadal są ogromne. W ramach projektu stworzyliśmy miejsce, które pomoże naszym czworonożnym przyjaciołom w lepszym zrozumieniu ich potrzeb i zachowań – dodaje Karolina Gnatowska, wolontariuszka z Alior Banku.

Świąteczne inicjatywy

Okres świąteczny w Alior Banku to czas wyjątkowy pod kątem działań charytatywnych. Na początku grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz mikołajek, bank organizuje różnorodne aktywności, takie jak dobroczynne kiermasze, podczas których pracownicy przygotowują wypieki i rękodzieło. Dzięki tej inicjatywie zebrano ponad 12 000 zł na rzecz Szlachetnej Paczki i Fundacji Senior w Koronie. Dodatkowo sprzedaż „charytatywnych pierniczków” pozwoliła wcześniej wesprzeć Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek.

W tym roku Alior Bank również kontynuował akcję „Podaruj Prezent”. W ramach niej Aliorowcy spełnili marzenia 220 najbardziej potrzebujących osób, w tym dzieci i seniorów poszkodowanych podczas powodzi. Prezenty trafiły do podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej, Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Kłodzko oraz Domu Dziecka i Młodzieży w Morągu.

Kolejnym wyjątkowym przedsięwzięciem było szycie pluszowych małpek z Fundacją Dr Clown. Z surowców, które pozostały po produkcji skarpetek powstało ponad 1 340 pluszaków, które zostały przekazane dzieciom w trudnych sytuacjach, na przykład podczas pobytu w karetce czy na oddziale ratunkowym.

Oprócz tego pracownicy zaangażowali się w akcję Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, podczas której zamawiali listy od Mikołaja dla najbliższych, przekazując tym samym darowiznę na cele statutowe fundacji. Środki zostaną wykorzystane na Centra Pomocy Dzieciom, wspierające najmłodszych pokrzywdzonych przemocą i wykorzystywaniem.

Pomoc w okresie świąt ma wyjątkowe znaczenie, gdyż jest to czas, w którym w sposób szczególny otwieramy serca na potrzeby innych. Jednak prawdziwa troska o drugiego człowieka nie kończy się wraz z ostatnimi świątecznymi dniami – to wartość, którą powinniśmy pielęgnować przez cały rok. Dla Alior Banku każda inicjatywa na rzecz potrzebujących jest równie ważna, dlatego nieustannie angażuje się w działania, które mają realny wpływ na życie tych, którzy potrzebują wsparcia.

Partner:

ikona lupy />
fot. materiały prasowe