Dużych przedsiębiorców comiesięczny obowiązek przesyłania ewidencji VAT do organów skarbowych obowiązuje już od 1 lipca 2016 roku. Zmiany w ordynacji podatkowej, zakładające wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, początkowo przewidywały dla małych i średnich firm okres przejściowy do 1 lipca 2018 roku. Jednak ostatecznie sektor MSP zostanie objęty JPK już od 1 stycznia 2017 r., a mikroprzedsiębiorcy rok później.

Co obejmie JPK?

JPK jest formatem ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur, umów czy rachunków. Jednak kontroli będą podlegać również księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyny, ewidencje zakupy i sprzedaży, faktury VAT, podatkowe księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencje przychodów. Pozyskane w ten sposób informacje mają umożliwić urzędom skarbowym precyzyjną analizę danych przedstawionych przez firmę, które potem mogą zostać wykorzystane do zaawansowanych kontroli krzyżowych.

Przedsiębiorca, aby przekazać dane fiskusowi, musi je najpierw przekształcić w pliki XML. Firmy muszą zaopatrzyć się więc w oprogramowanie, potrafiące wygenerować odpowiedni plik kontrolny tym bardziej, że za jego brak grozi (lub w przypadku mniejszych firm będzie groziła) odpowiedzialność karno-skarbowa. To nie koniec całego procesu - zanim pliki JPK zostaną przesłane do odpowiednich organów, powinny zostać dokładnie sprawdzone, a niestety znalezienie błędów w formacie XML jest praktycznie niemożliwe.

Jak zatem sprawdzić plik JPK przed wysłaniem do e-kontroli?

Jedynym i uniwersalnym na rynku narzędziem służącym do weryfikacji danych wygenerowanych w JPK jest platforma Sage e-Audytor. Pozwala ona na sprawdzenie każdej struktury JPK, a w szczególności:

• poprawności technicznej plików raportowych
• jakości danych podatkowych w strukturach
• spójności danych między strukturami.

Po szczegółowej weryfikacji zaimportowanego pliku otrzymamy podgląd swojego JPK w czytelnej formie oraz informacje zwrotną o wszystkich nieprawidłowościach jakie należy bezwzględnie poprawić przed wysyłką do US.

Sprawdź jakie firmy już korzystają z Sage e-Audytor:

- Pliki JPK są generowane w formacie XML, który jest nieczytelny. Aby sprawdzić te pliki, zweryfikować ich poprawność, musimy użyć dodatkowych narzędzie informatycznych. Sage e-Audytor umożliwia zweryfikowanie wygenerowanych struktur JPK. Dzięki temu możemy być pewni, że dane są prawidłowe i spójne oraz możemy dokonać dodatkowych przeglądów analitycznych tych danych - tłumaczy Agnieszka Gajewska, biegły rewident oraz prezes Zarządu Makte Kancelaria Audytorów i Doradców.

- Z Sage e-Audytora mogą korzystać wszystkie przedsiębiorstwa, bez względu na rodzaj używanego oprogramowania, wielkość firmy czy branżę. - Sage e-Audytor pozwala na szybkie i bezpieczne sprawdzenie pliku JPK. Międzynarodowe doświadczenie naszego partnera firmy Sage daje nam pewność i poczucie bezpieczeństwa - zaznacza Anita Niemczyk, prezes Zarządu Inter-Team, firmy dystrybuującej części zamienne do samochodów i posiadającej ogólnokrajową sieć dystrybucji w liczbie 63 oddziałów.

O narzędzia służące do prawidłowego wysyłania plików JPK warto się postarać tym bardziej, że obowiązkowy raport VAT_JPK to dopiero początek wdrażania e-kontroli podatkowych. Z czasem kontrole obejmą również inne podatki, a sektor MSP zostanie objęty całkowitym obowiązkiem raportowania za pomocą JPK.

Jak skorzystać z Sage e-Audytora?

Okazuje się, że bardzo łatwo i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy informatycznej. Dodatkowo instrukcja udostępniona przez Sage przeprowadzi nas przez cały proces krok po kroku:

Jak sprawdzić plik JPK?

Czy weryfikacja pliku JPK jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo to priorytet dla Sage e-Audytor, dlatego serwis korzysta z hostingu Microsoft Azure, czyli dokładnie tego samego rozwiązania, co Ministerstwo Finansów. Nikt poza klientem nie ma dostępu do danych firmy a platforma przeszła najwyższej jakości testy bezpieczeństwa.

UWAGA! Konferencja o Jednolitym Pliku Kontrolnym, na której zostaną omówione WAŻNE ZMIANY już 15 września w Warszawie. Weź udział ->

Artykuł powstał przy współpracy