statystyki

Szymański: Klienci firm doradztwa finansowego bez wsparcia

autor: Jacek Szymański16.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 16.08.2016, 08:19
pieniądze

W art. 2 omawianej ustawy wskazano katalog podmiotów, które uznawać należy za podmioty rynku finansowegoźródło: ShutterStock

Nie powinno budzić wątpliwości, że firmy doradztwa finansowego, które pośredniczą w   zawieraniu umów z   bankami czy ubezpieczycielami , powinny znaleźć się w   obszarze zainteresowań rzecznika finansowego. Tak się jednak nie dzieje.

Przekonała się o   tym kobieta, która zawarła kilka umów ubezpieczenia z   ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Przeświadczona, że zawarte umowy umożliwiają zakończenie inwestycji po 5 latach , zwróciła się po upływie takiego czasu do firmy doradztwa finansowego, która pośredniczyła w   ich zawarciu, z   prośbą o   informacje dotyczące stanu rachunku i   wysokości świadczenia wykupu. Dowiedziała się wówczas, że wartość środków na rachunku uległa istotnemu obniżeniu (o   połowę) oraz że w   przypadku woli rozwiązania umowy z   tak obniżonej wartości ubezpieczyciel potrąci jeszcze opłatę likwidacyjną (ok. 80 proc. aktywów).

Nieznane pozostały przy tym przyczyny utraty wartości wpłaconych kwot: nie miały one swego źródła ani w   notowaniach indeksu, na podstawie  któr ego wyceniano jednostki ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, ani w   ogólnej sytuacji na rynkach kapitałowych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane