Im bliżej gwiazdki, tym więcej banków kusi pożyczkami na sfinansowanie świątecznych zakupów. Produkty marketingowo ubrane w świąteczną retorykę to w rzeczywistości kredyty na dowolny cel dostępne w ofercie przez cały rok, nie zawsze atrakcyjne cenowo.

Deutsche Bank PBC, za pośrednictwem linii biznesowej db kredyt, promuje kredyty gotówkowy i konsolidacyjny o oprocentowaniu obniżonym w okresie świątecznym o 2 pkt proc., ale pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia kredytu. Biorąc kredyt w Citi Handlowym, kredytobiorcy otrzymają w prezencie misia, a drugi taki sam pluszak trafi w imieniu klienta do lokalnego domu dziecka. Pekao kusi pożyczką do końca 2008 roku udzielaną bez prowizji. mBank w gwiazdkowej ofercie promuje kredyt w koncie osobistym, za uruchomienie którego również nie zapłacimy prowizji.

By sprawdzić, która pożyczka jest najtańsza, porównajmy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Metoda ta uwzględnia wszystkie koszty kredytu: koszt odsetkowy (oprocentowanie nominalne), opłaty, prowizje i ubezpieczenia. Rzeczywista stopa wyliczana jest według specjalnego i skomplikowanego wzoru, ale zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim banki zobowiązane są ją podawać w momencie przedstawiania klientowi oferty.

Comperia.pl porównała aktualną ofertę kredytów gotówkowych, stosując właśnie kryterium rzeczywistej stopy. Sprawdziliśmy pożyczki z 12-miesięcznym okresem spłaty o wartości 1 tys. i 5 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że świąteczne zakupy można sfinansować też w inny sposób, np. kartą kredytową. Jeżeli jesteśmy w stanie szybko spłacić zadłużenie, za zakupy zrobione kartą możemy nie zapłacić odsetek. Warto rozważyć też limit w koncie osobistym albo kredyt ratalny w sytuacji, gdy planujemy zrobić zakupy w punkcie handlowym, w którym udzielane są takie kredyty.