statystyki

Kolejny projekt e-państwa, nad którym wisi tajemnicze fatum

autor: Tomasz Żółciak28.07.2016, 07:26; Aktualizacja: 28.07.2016, 08:05
Anna Streżyńska

Anna Streżyńskaźródło: Newspix
autor zdjęcia: PIOTR TWARDYSKO

Chodzi o wartą 140–150 mln zł Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Projekt jest zagrożony od co najmniej roku. Jedną z pierwszych decyzji Prawa i Sprawiedliwości po objęciu władzy było przesunięcie wdrożenia ze stycznia 2016 na początek 2017 r. Miało to dać czas na spokojne przygotowania – od strony technicznej i legislacyjnej. Wszystko wskazuje na to, że PiS również powinie się noga na CEPiK.

Dlaczego projekt jest tak ważny? Będzie miał on wpływ na pracę administracji, np. starostw wydających prawa jazdy, policję, sądy, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, stacje kontroli pojazdów, szkoły jazdy, ale też Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych dostarczającą starostwom systemy informatyczne. A także na kierowców. Po pierwsze, wraz z nim mają się pojawić nowe e-usługi, np. „Sprawdź punkty karne” czy „Sprawdź szkołę jazdy”. Po drugie, system jest niezbędny dla wprowadzenia okresu próbnego dla początkujących kierowców: to w CEPiK mają być odnotowywane ich przewinienia drogowe (obowiązywać ich będą np. bardziej restrykcyjne niż doświadczonych kierowców ograniczenia prędkości), przebyte kursy, nałożone mandaty itp.

Ostatni raz o problemach związanych z projektem pisaliśmy w połowie lipca br. Do naszego materiału na Twitterze odniosła się wówczas minister cyfryzacji Anna Streżyńska. „Oddam do użytku, jak będę miała 1000 proc. pewności, że działa i nie utrudnia ludziom życia. I kropka” – napisała. Przyznała również, że liczy się z przesunięciem projektu na 2018 r., „jeśli będzie to wynikało ze stanu systemu”.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane