statystyki

Powrót prokury niewłaściwej

autor: Patryk Słowik21.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:32
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym wpis do rejestru przedsiębiorców prokury mieszanej nie jest możliwyźródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje, że spółka może być reprezentowana przez jednego prokurenta z jednoczesnym zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu. A mówiąc bardziej precyzyjnie: nawet gdy taki wpis się w KRS znajduje, nie powinien on wywoływać żadnych skutków prawnych.

Jasność co do tego istnieje jednak od niedawna. Dopiero bowiem 30 stycznia 2015 r. Sąd Najwyższy w powiększonym składzie podjął uchwałę (sygn. III CZP 34/14) odsyłającą prokurę łączną niewłaściwą (bo tak nazywana była reprezentacja jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może działać z członkiem zarządu) do lamusa.

Zdaniem wielu przedsiębiorców – niesłusznie. Ministerstwo Rozwoju doszło do tego samego wniosku. W związku z tym chce, w ramach planu 100 dobrych zmian dla firm, aby prokura łączna niewłaściwa była dozwolona wprost z normy kodeksowej i tym razem nazwana reprezentacją mieszaną.

– Projektowane zmiany należy uznać za celowe i zasadne z perspektywy praktyki obrotu po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy – komentuje dr Aleksandra Pokropek, radca prawny w kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz.

Podobne wnioski – że reprezentacja łączna powinna być dopuszczalna i przewidziana w kodeksie cywilnym – wysnuł też Sąd Najwyższy. Wskazał on jednak, że należy przyjąć zasadę racjonalności ustawodawcy. A skoro wymienił on w kodeksie trzy dopuszczalne rodzaje prokury, a tę nazwaną przez praktykę łączną niewłaściwą pominął – należy uznać, że nie chciał, by była ona dopuszczalna.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane