statystyki

Prokurent samoistny może jednoosobowo reprezentować spółkę

autor: Leszek Jaworski15.03.2016, 10:32; Aktualizacja: 15.03.2016, 10:39
praca, szef, firma

Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, to sposób reprezentowania określa umowa spółki.źródło: ShutterStock

Zarząd spółki udzielił mi pełnomocnictwa w formie prokury samoistnej ujawnionej we wpisie do KRS. Złożyłem odwołanie od decyzji zarządu dróg miejskich nakładającej karę za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Samorządowe kolegium odwoławcze nakazało jednak uzupełnienie pisma o podpis członka zarządu pod rygorem stwierdzenia niedopuszczalności odwołania. Uważam, że podpis nie jest potrzebny. Czy mam rację?

Tak, ponieważ gdy ustanowiona jest reprezentacja łączna zarządu bądź zarządu z prokurentem, to w każdym przypadku prokurent, który legitymuje się prokurą samoistną, może reprezentować spółkę samodzielnie przy czynnościach objętych jej zakresem. Wątpliwości wynikają zapewne z treści art. 205 par. 1 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym jeżeli zarząd jest wieloosobowy, to sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, to do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Ponadto par. 3 tego przepisu mówi, że par. 1 nie wyłącza ustanowienia prokury jednoosobowej lub łącznej i nie ogranicza praw prokurentów wynikających z przepisów o prokurze. Przewidziany w art. 205 par. 1 k.s.h. mechanizm kontrolny dotyczy więc członków zarządu, a nie prokurentów. Dlatego jeżeli ustanowiona jest reprezentacja łączna zarządu bądź zarządu z prokurentem, to w każdym przypadku prokurent, który legitymuje się prokurą samoistną, może reprezentować spółkę samodzielnie przy czynnościach objętych jej zakresem (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 5 lipca 2013 r., sygn. akt IV Cz 64/13). Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 27 czerwca 2014 r. (sygn. akt II SA/Gl 202/14), prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorstw, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nie można jej ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Gliwicki sąd podkreślił, że w przypadku prokury jednoosobowej (samoistnej) prokurent działa jednoosobowo. W sytuacji gdy w umowie spółki ustanowiono zarząd wieloosobowy, to stosownie do art. 205 par. 3 k.s.h. nie ogranicza to uprawnień prokurenta samoistnego.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane