Europa pogrążona w kryzysie gospodarczym. Kraje południa dalekie od wyjścia na prostą

autor: Jakub Kapiszewski20.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 20.07.2016, 08:17
Europa, mapa

Obecnie oczy Europy są skierowane na Włochy, które czekają na wyniki europejskich testów wytrzymałościowych instytucji finansowychźródło: ShutterStock

Kryzys migracyjny odwrócił uwagę Starego Kontynentu od problemów gospodarczych. Ale kraje unijnego Południa są dalekie od wyjścia na prostą. Najgorzej sytuacja wygląda w Grecji, czego prawdopodobnie nie zauważają tłumnie odwiedzający kraj turyści.

W ubiegłym roku w Helladzie padł pod tym względem rekord – kraj odwiedziło 23,5 mln osób – a prognozy na bieżący rok są jeszcze lepsze, chociaż branża obawia się, że rząd pod naciskiem międzynarodowych wierzycieli wprowadzi dodatkowe opłaty, które obniżą popyt na wakacje nad Morzem Egejskim.

Sam przemysł turystyczny nie wyciągnie jednak kraju z przepaści. Według MFW grecki PKB skurczy się w tym roku o 0,6 proc., a Ateny na wzrost mogą liczyć dopiero w przyszłym roku. Pod wieloma względami Tsipras rządzi na zgliszczach. Stopa bezrobocia w kraju wynosi 25 proc., a wśród ludzi młodych nawet dwa razy więcej. Ci zresztą nie czekają, aż sytuacja w kraju się poprawi. Na początku miesiąca dziennik „I Katimerini” przytoczył dane z raportu o emigracji przygotowanego przez Bank Grecji. Od 2008 r. kraj opuściło 427 tys., głównie wykształconych, osób.

Jeśli kraj kiedykolwiek ma zostać odłączony od finansowej kroplówki MFW i Unii Europejskiej, będzie tych wykwalifikowanych pracowników potrzebował. Bez wzrostu gospodarczego zaś kroplówka będzie niezbędna, ponieważ nikt nie będzie chciał Atenom pożyczyć pieniędzy. Tymczasem, jak sugeruje Martin Wolf z „Financial Timesa”, między Grecją a państwami strefy euro wytworzyła się dziwna dynamika. Europejscy politycy udają, że Hellada nie jest bankrutem, a Grecy udają, że wprowadzą radykalne reformy. Problem polega na tym, że taktyka „extend and pretend”, czyli „przedłuż i udawaj”, nie przynosi skutków. Już nawet ekonomiści Funduszu w oficjalnych dokumentach instytucji (np. w przeglądzie zadłużenia z maja) sugerują, że grecki dług trzeba będzie zrestrukturyzować, bo harmonogram jego spłaty jest nie do zrealizowania.

Spokojna Portugalia


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane