statystyki

Eksport rośnie stabilnie i bezpiecznie. Sprzedajemy więcej do krajów wysokorozwiniętych

autor: Tomasz Jóźwik14.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 14.07.2016, 10:56

Sprzedajemy coraz więcej do krajów wysokorozwiniętych, ale mniej do rozwijających się, i to mimo wsparcia ze strony rządu.

W pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. wartość wyeksportowanych towarów wyniosła 318,8 mld zł i była wyższa niż rok wcześniej o 4,7 proc. Nieco wolniej rósł import – wartość sprowadzonych do kraju towarów zamknęła się kwotą 306 mld zł i była wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku o 3,5 proc. To przełożyło się na wzrost nadwyżki w handlu towarami o 45 proc. – z 8,8 do 12,8 mld zł.

– Dokładnie taki sam jak przed rokiem był udział eksportu do Unii Europejskiej i strefy euro. To pokazuje, że trend wzrostowy sprzedaży na rynki naszych głównych partnerów handlowych jest stabilny – mówi Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole Polska.

Polscy przedsiębiorcy korzystają z dobrej gospodarczej koniunktury przede wszystkim na rynku niemieckim – fundusz płac u naszych zachodnich sąsiadów rośnie w ostatnich miesiącach w tempie 4 proc. rocznie, najszybciej od ponad dekady, co zwiększa popyt na importowane towary. Wartość eksportu do Niemiec wzrosła o 5,5 proc. w ujęciu złotowym lub 2 proc., jeśli obliczenia przeprowadzić w euro.