PTE znikną, ale ich właściciele nie ucierpią

autor: Tomasz Jóźwik05.07.2016, 07:41; Aktualizacja: 05.07.2016, 11:06
Kursy akcji firm zaangażowanych w biznes emerytalny spadły

Kursy akcji firm zaangażowanych w biznes emerytalny spadłyźródło: ShutterStock

Towarzystwa emerytalne są bardziej dochodowe niż banki. Ale TFI, w które się zmienią, przynoszą udziałowcom dwa razy większe zyski. 

– Przyświeca nam intencja, aby nie stworzyć systemu, który będzie znakomitym źródłem do zarabiania dla instytucji finansowych. OFE w ciągu kilkunastu lat zarobiły dziesięciokrotność włożonego kapitału – zapowiedział minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Zarządzające OFE powszechne towarzystwa emerytalne mają zostać przekształcone w TFI.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał w szczegółach plan przekształcenia PTE w TFI, ale według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego do nowo utworzonych podmiotów trafi 75 proc. aktywów OFE, ulokowanych przede wszystkim w akcjach krajowych spółek. Jak przyznał minister rozwoju, prace nad zmianami w OFE dopiero się zaczynają.

Zarządzanie aktywami OFE przynosiło towarzystwom emerytalnym i ich akcjonariuszom regularne zyski. W ostatnich 15 latach działające na naszym rynku PTE zarabiały łącznie od 0,4 do 0,7 mld zł rocznie. Wyjątkowo wysoki wynik finansowy z 2014 r., kiedy PTE zarobiły łącznie 1,1 mld zł, był pochodną jednorazowej wypłaty 980 mln zł z branżowego funduszu gwarancyjnego. W zeszłym roku zyski PTE spadły do 481 mln zł, co jednak i tak dało akcjonariuszom stopę zwrotu z kapitału własnego na poziomie 20 proc. Dla porównania ten sam wskaźnik dla banków wyniósł w zeszłym roku 7 proc., w przypadku firm ubezpieczeniowych 17 proc. Najwyższą stopę zwrotu dla akcjonariuszy, w wysokości 34 proc., przyniosły w zeszłym roku TFI.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Obserwator(2016-07-05 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ważny powód zmiany OFE na państwowe TFI: do zarządów i rad nadzorczych wejdą "nasi" a to już gra warta świeczki! Teraz ku.wa MY !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane