W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ograniczeniach handlu w niedziele. Zakłada ona zwiększenie liczby niedziel handlowych do dwóch w miesiącu. Jednak w najbliższą niedzielę będą obowiązywać dotychczasowe przepisy. Oznacza to, że sklepy i galerie handlowe będą ustawowo zamknięte. Druga niedziela sierpnia to niedziela niehandlowa. Gdzie mamy szansę zrobić zakupy 11 sierpnia?

Czy niedziela, 11 sierpnia 2024 r., to niedziela handlowa?

Druga niedziela sierpnia nie jest niedzielą handlową. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w ten dzień będzie obowiązywał zakaz handlu. Nie zrobimy zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych czy galeriach handlowych, ponieważ będą ustawowo zamknięte, a przynajmniej większość z nich. Niedziela, 11 sierpnia 2024 r., jest bowiem niedzielą niehandlową.

Ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę

Ograniczenia w handlu wynikają z obowiązującej Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w inne dni. Zgodnie z jej zapisami, 11 sierpnia 2024 r. w placówkach handlowych zakazane będą:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Gdzie w niedzielę, 11 sierpnia 2024 r., zrobimy zakupy?

Szansę na zrobienie niedzielnych zakupów pierwszej potrzeby mamy w miejscach, w których ustawowy zakaz nie obowiązuje. Przepisy przewidują bowiem, że z ograniczeń dotyczących niedzielnego handlu zwolnione są niektóre rodzaje działalności, m.in.:

  • stacje paliw,
  • apteki i punkty apteczne,
  • placówki pocztowe,
  • gastronomia,
  • kwiaciarnie.

Zakupy będziemy mogli zrobić także w mniejszych sklepach oraz sieciach, np. w Żabce, ODIDO, Carrefour Express czy ABC. Ich godziny otwarcia mogą być jednak różne. Najczęściej placówki te są otwarte w niedziele od godziny 10:00 do 18:00, a czasem nawet do 20:00.

Ekspert: "Za przysłowiową ladą może stać nie tylko właściciel biznesu"

Jak przypomina w rozmowie z Gazetą Prawną adwokat Oliwia Wiza-Carvalho, niedzielne ograniczenia w handlu nie dotyczą również tych placówek, w których jest on prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną.

– W niehandlowe niedziele może nas obsłużyć przedsiębiorca we własnej osobie, który jako właściciel biznesu nie jest objęty ustawowym zakazem handlu. Ponadto w art. 6 ust. 4 przywołanej wyżej ustawy przewidziano również możliwość świadczenia czynności związanych z handlem w ramach nieodpłatnej pomocy wobec przedsiębiorcy przez jego małżonka, dzieci, dzieci małżonka, przysposobione dzieci, rodziców, macochę, ojczyma, rodzeństwo, wnuków oraz dziadków, pod warunkiem że nie łączy ich stosunek pracy bądź inna umowa cywilnoprawna– mówi mec. Oliwia Wiza-Carvalho z kancelarii prawnej WIZA LAW FIRM.

Czy w sierpniu będzie niedziela handlowa?

Ustawodawca przewidział w sierpniu jedną niedzielę handlową. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w 2024 r. handel będzie dozwolony w siedem niedziel.Przepisy wskazują, że niedzielny zakaz nie będzie obowiązywał w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Najbliższa niedziela bez ograniczeń w handlu już niebawem. Przypadnie ona tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czyli 25 sierpnia 2024 r.

Nowelizacja – dwie niedziele handlowe w miesiącu

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta jest ciągle w Sejmie. Zakłada ona zwiększenie liczby handlowych niedziel do dwóch w miesiącu. Ograniczenia miałyby nie obowiązywać w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Ponadto projektodawcy proponują rozszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedziele.