Jeśli nie chcesz zmagać się z pakietami minut, wybierz mBank Mobile, Heyah, Play lub Orange Go. Jeżeli chcesz tanio rozmawiać z jedną osobą, wybierz 36,6 lub Orange Go. Lubisz długie rozmowy w sieci i na numery stacjonarne, wybierz Nowy Tak Tak.

Dwie nowe taryfy przedpłacone wprowadzone przez Polską Telefonię Cyfrową – Heyah Równa Taryfa i Nowy Tak Tak – jeszcze bardziej zagmatwały wybór optymalnej, czyli najtańszej komórkowej oferty na kartę (pre-paid).

Z symulacji GP wynika, że ci, którzy sporo rozmawiają i nie chcą zmagać się z optymalizowaniem wydatków za pomocą kupowanych w odpowiednim czasie pakietów i usług dodatkowych oraz mnożeniem kart SIM działających w różnych sieciach, powinni wybrać albo Heyah, albo mBank Mobile, lub – w przypadku jednorazowych doładowań za minimum 50 zł – Orange Go czy Play. Zwolennicy pakietów, dzięki użyciu kilku kart SIM, będą mieli nad nimi przewagę w postaci niższego średniego kosztu minuty rozmowy.

Ceny podstawowe

Heyah Równą Taryfą wprowadza małą rewolucję: poza najniższą na rynku pre-paid podstawową ceną połączeń- 44 gr za minutę (z wyłączeniem rozmów do sieci Play i operatorów wirtualnych korzystających z jego infrastruktury) – zaoferowano równie tanie rozmowy międzynarodowe do większości krajów Europy Zachodniej i Środkowej.

W innych taryfach pre-paid podstawowa cena minuty rozmowy krajowej wynosi od 45 gr (mBank Mobile) do 77 gr (Tak Tak Happy przez pierwsze cztery miesiące używania). Z reguły jest to ok. 60 gr.

Podstawowa cena minuty nie musi być stała. PTK Centertel w taryfie Orange Go cenę rozmowy wewnątrz sieci i na numery stacjonarne, a także cenę wewnątrzsieciowego SMS i MMS, uzależnia od wysokości ostatniego doładowania.

W kilku taryfach podstawowa cena minuty rozmowy oraz SMS, a czasami także MMS, zależy od stażu w sieci.

Play przyjął inny model zachęcania do lojalności: premiuje łączną kwotę dotychczasowych doładowań.

Zwolennicy pakietów minut z reguły dużo korzystają z usług własnej sieci. Aby dodatkowo obniżyć koszty, zazwyczaj używają kart SIM dwóch lub więcej operatorów.

W taryfie Nowy Tak Tak minuta rozmowy w pakiecie w sieci i na numery stacjonarne kosztuje od 15 gr po czterech miesiącach. W ciągu miesiąca klient ma do dyspozycji jedynie dwa 40-minutowe pakiety. W Tak Tak Happy w przypadku pakietów terminowych cena to 14 gr (pakiet 150 minut ważny 30 dni, raz na 30 dni można kupić jeden pakiet) lub 20 gr (pakiet 30 minut). W pakietach bezterminowych w Tak Tak Happy minuta kosztuje 29 gr, a w miesiącu można kupić 10 pakietów.

Telefony na kartę / DGP