Lokata terminowa o stałym lub zmiennym oprocentowaniu, depozyt w formie ubezpieczenia, a może konto oszczędnościowe - podpowiadamy, jak najkorzystniej, a jednocześnie bezpiecznie ulokować oszczędności.
Najpopularniejszą formą bankowej inwestycji jest lokata terminowa. Bank zobowiązuje się wypłacić w określonym dniu kapitał wraz z odsetkami, których wysokość zależeć będzie od oferowanego oprocentowania, kwoty inwestycji i okresu trwania lokaty. W przypadku lokat o oprocentowaniu stałym, z góry wiemy, ile wyniesie nasz zysk. Jeżeli wybieramy lokatę o zmiennym oprocentowaniu, musimy liczyć się z tym, że w trakcie jej trwania oprocentowanie może ulec zmianie.
Fundamentalna zasada: banki podają oprocentowanie w skali roku. Jeżeli zakładamy np. lokatę trzymiesięczną, której oprocentowanie wynosi 8 proc. w skali roku, odsetki będą proporcjonalnie niższe. W przypadku depozytu półrocznego dostaniemy połowę odsetek itd. Oprocentowanie lokaty może być uzależnione także od kwoty wpłaty. Warto więc sprawdzić, ile dokładnie zarobimy.
Banki proponują też lokaty opakowane w formie polisy ubezpieczeniowej. Takie lokaty najczęściej można założyć na okres 12 miesięcy. Polisolokata nie jest obciążona 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych jak lokaty terminowe. Dlatego banki dokonują operacji polegającej na ubruttowieniu zysku. Podane oprocentowanie nominalne powiększane jest o 19 proc., które musielibyśmy zapłacić w przypadku standardowego depozytu. Z punktu widzenia klienta forma prawna depozytu (lokata lub ubezpieczenie) nie ma znaczenia.
Trzeba pamiętać, że likwidacja lokaty lub depozytu w formie polisy wiąże się z utratą całości lub większości odsetek.
Jeszcze innym sposobem bezpiecznego inwestowania są popularne ostatnio konta oszczędnościowe. Te najlepiej oprocentowane tylko nieznacznie ustępują zyskownością lokatom terminowym. Zaletą kont jest możliwość wpłacania i wypłacania pieniędzy. Ponadto wypłata środków nie powoduje utraty odsetek. Żeby zarabiać na koncie, nie powinno się jednak wypłacać pieniędzy zbyt często. Z reguły jedna lub dwie wypłaty w miesiącu (przelew, wypłata gotówki w kasie) są bezpłatne. Za każdą kolejną trzeba zapłacić sporo, bo 5-10 zł. Niektóre banki pobierają też opłaty za prowadzenie takiego konta.
Polisolokaty / DGP