W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustaw o ograniczeniach handlu w niedziele. Tymczasem w nadchodzącą niedzielę obowiązywać będą dotychczasowe rozwiązania. Zgodnie z nimi w pierwszą niedzielę lipca sklepy i galerie handlowe pozostaną ustawowo zamknięte. Gdzie mamy szansę zrobić zakupy w najbliższą niedzielę? Które sklepy będą otwarte 7 lipca?

Czy niedziela, 7 lipca 2024 r., będzie niedzielą handlową?

W pierwszą niedzielę lipca nie zrobimy większych zakupów. Obowiązywać będą ograniczenia w handlu. Niedziela, 7 lipca 2024 r., jest bowiem niedzielą niehandlową. Sklepy oraz galerie handlowe będą w ten dzień zamknięte, a przynajmniej zdecydowana większość z nich.

Ograniczenia dotyczące handlu w niedziele

Ograniczenia w handlu wynikają z obowiązującej Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w inne dni. Zgodnie z jej zapisem, 7 lipca 2024 r. w placówkach handlowych zakazany:

  • handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
  • powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Ekspert: "Za przysłowiową ladą może stać także rodzina przedsiębiorcy"

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek, ale nie tylko.W niedziele niehandlowe oczywiście obsłużyć nas może w placówce handlowej przedsiębiorca we własnej osobie, który jako właściciel biznesu nie jest objęty ustawowym zakazem handlu. Ponadto w art. 6 ust. 4 przywołanej wyżej ustawy, przewidziano również możliwość świadczenia czynności związanych z handlem w ramach nieodpłatnej pomocy wobec przedsiębiorcy przez jego małżonka, dzieci, dzieci małżonka, przysposobione dzieci, rodziców, macochę, ojczyma, rodzeństwo, wnuków oraz dziadków, pod warunkiem że nie łączy ich stosunek pracy bądź inna umowa cywilnoprawna – przypomina w rozmowie z Gazetą Prawną adwokat Oliwia Wiza-Carvalho z kancelarii prawnej WIZA LAW FIRM.

Gdzie 7 lipca 2024 r. zrobimy zakupy?

W najbliższą niedzielę, pomimo ograniczeń w handlu, zrobimy szybkie zakupy pierwszej potrzeby. Czynne będą także kwiaciarnie. Z obowiązującego zakazu handlu w niedzielę zwolnione są bowiem niektóre rodzaje działalności, m.in.:

  • stacji paliw,
  • aptek i punktów aptecznych,
  • placówek pocztowych,
  • gastronomii,
  • kwiaciarni.

Zakupy będziemy mogli zrobić także w mniejszych sklepach oraz sieciach np. w Żabce, ODIDO, Carrefour Express czy ABC. Ich godziny otwarcia mogą być jednak różne. Najczęściej placówki te są otwarte w niedziele i święta od godziny 10:00 do 18:00, a czasem nawet do 20:00.

Czy w lipcu będzie niedziela handlowa?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w roku 2024 handel będzie dozwolony w siedem niedziel. Przepisy wskazują, że niedzielny zakaz handlu nie będzie obowiązywał w:

  • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
  • ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Ustawodawca nie przewiduje zatem w lipcu niedziel handlowych. Na najbliższą niedzielę bez ograniczeń w handlu będziemy musieli poczekać do końca wakacji, gdyż przypada ona zgodnie w obowiązującym prawem dopiero 25 sierpnia 2024 r.

Czy wrócą niedziele handlowe?

Temat związany z ograniczeniami dotyczącymi handlu w niedziele powraca przy okazji kolejnych kampanii wyborczych i rozliczeń z ich obietnic. Zapowiedzi zmiany w tym zakresie pojawiły się wśród przedwyborczych obietnic KO i Trzeciej Drogi. Projekt zmian w tym zakresie przygotowali posłowie Polski 2050 Szymona Hołowni. Nowelizacja wpłynęła do Sejmu 21 marca 2024 r., a 14 maja została skierowana do pierwszego czytania, które odbyło się 13 czerwca podczas 13. posiedzenia Sejmu X kadencji. Marszałek Sejmu przeniósł jednak głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu na kolejne posiedzenie.