Woś: Płaca minimalna? Tak

autor: Rafał Woś17.06.2016, 09:01; Aktualizacja: 17.06.2016, 09:04
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Najpierw Rada Dialogu Społecznego ustaliła, że minimalna płaca godzinowa będzie wynosiła 12 zł. Teraz rząd dorzucił jeszcze złotówkę. Wywołując lawinę oburzenia po stronie ekonomicznych liberałów. Niesłuszną. Bo dlaczego tylko 13 zł, a nie 20? Albo od razu 100 zł za godzinę – ironizują. Przedstawiają też cały zestaw „betonowych” argumentów: podwyższenie płacy minimalnej zredukuje zatrudnienie, powiększy szarą strefę i podwyższy barierę wejścia na rynek dla młodych. Nic nowego. Te same frazesy powtarzane są od lat. Niezależnie od fazy cyklu koniunkturalnego czy szerokości geograficznej. Liczy się wykuty na blachę neoliberalny dogmat, że płace trzeba trzymać w ryzach, bo tak chce rynek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-06-18 00:39) Zgłoś naruszenie 11

  Można budować karkołomne teorie, ale rzeczywistość jest prosta jak jak zależność składki ubezpieczeniowej od przeciętnego i minimalnego wynagrodzenia pracownika. Czym wyższe (choćby na papierze) są to sumy tym więcej pieniędzy wpływa do ZUS. Dlatego wszystkie rządy sztucznie pompują te wskaźniki. Myślałem, że nie jest to żadną tajemnicą.

  Odpowiedz
 • gosć(2016-06-17 19:17) Zgłoś naruszenie 11

  Obniżyli by opodatkowanie pracy i daniny na ZUS(a tak naprawdę na cały biurokratyczny aparat,do niczego mi nie potrzebny ipłace od razu by wzrosły

  Odpowiedz
 • księgowy (2016-06-17 13:02) Zgłoś naruszenie 23

  Artykuł o niczym, pochwała nieudolności. 2/10 nie polecam. Każda firma ma kadrowego lub biuro ( KOSZT) po co? Aby raportować do ZUS, naliczać podatek. Proste zasady, niskie koszty. Czas zmienić mentalności oddać sprawy w ręce ludzi wtedy zobaczymy jakim klientem ZUSu będziemy, bank zrobi to za darmo, oby tylko przynieść mu kasę na część emerytalną , odda, będzie dziedziczne i oprocentowane , bez żadnych ryzyk.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane