statystyki

Zwijają nam rynki rozwijające się

autor: Janusz K. Kowalski15.06.2016, 07:59; Aktualizacja: 15.06.2016, 08:25
Polski eksport odczuł wyraźnie osłabienie w Chinach. Z dostępnych danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że w I kw. był on o 10,5 proc. niższy niż przed rokiem i wyniósł prawie 400 mln euro.

Polski eksport odczuł wyraźnie osłabienie w Chinach. Z dostępnych danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że w I kw. był on o 10,5 proc. niższy niż przed rokiem i wyniósł prawie 400 mln euro.źródło: ShutterStock

Duży spadek cen surowców i osłabienie chińskiej gospodarki uderzyły w polski eksport. Po czterech miesiącach rodzimy eksport liczony w euro był o 4,2 proc. większy niż przed rokiem – podał wczoraj GUS. Ten wzrost to głównie zasługa rosnącej sprzedaży do krajów rozwiniętych.

W okresie od stycznia do końca kwietnia zwiększyła się ona o 5,7 proc. – w tym do Unii Europejskiej o 5,2 proc. Skurczył się natomiast eksport do krajów rozwijających się. Był on w tym czasie o 10,4 proc. mniejszy niż przed rokiem. A jeszcze w całym ubiegłym roku wzrósł o 12,6 proc.

Skąd ta zmiana? – To efekt tego, że po raz pierwszy od dłuższego czasu nastąpiło wyraźne pogorszenie koniunktury w krajach rozwijających się. Wcześniej były one dość odporne na kryzys. Dotyczyło to zwłaszcza Chin. Ale obecnie wzrost gospodarczy Państwa Środka wyraźnie spowalnia – twierdzi prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK). Tempo wzrostu PKB Chin spadło w ubiegłym roku do 6,9 proc. z 7,3 w roku poprzednim, a w tym roku, jak prognozuje MFW, ma się obniżyć do 6,5 proc. – To niekorzystnie wpływa na inne państwa rozwijające się, których eksport na ten rynek słabnie – ocenia prof. Marczewski. Kłopoty mają zwłaszcza kraje sprzedające surowce, których ceny spadają. Zdaniem profesora z tego powodu zmniejsza się siła nabywcza ich gospodarek i w efekcie mają one mniejsze możliwości zakupu towarów za granicą.

Polski eksport odczuł wyraźnie osłabienie w Chinach. Z dostępnych danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że w I kw. był on o 10,5 proc. niższy niż przed rokiem i wyniósł prawie 400 mln euro. Jeszcze bardziej, bo aż o blisko 40 proc., spadła sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i do Arabii Saudyjskiej o ok. 6 proc. – a więc krajów naftowych. Obniżka cen ropy dotknęła też na przykład Meksyk, ograniczając jego import. Stąd nasz eksport do tego kraju spadł o ponad 30 proc. Z kolei do Brazylii obniżył się o 21 proc. z powodu występującej w tym kraju recesji.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane