Członkowie zarządu Orlenu w 2023 r. zarobili od 1,44 do 2,79 mln zł brutto - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej spółki o wynagrodzeniach. Największe wynagrodzenie 2,79 mln zł przypadło byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi.

Wysokie wynagrodzenia członków zarządu Orlenu

Niemal 2,46 mln zł brutto wyniosło całkowite wynagrodzenie członka zarządu ds. handlu i logistyki. Między 2,26 a 2,42 mln zł wyniosły wynagrodzenia członków zarządu: Patrycji Klareckiej, Józefa Węgreckiego, Armena Artwicha, Adama Buraka, Jana Szewczaka i Piotra Sabata.

Między 1,44 a 1,66 mln zł wyniosły wynagrodzenia trojga pozostałych członków zarządu Orlenu: Roberta Perkowskiego, Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak i Krzysztofa Nowickiego.

W sumie całemu zarządowi w 2023 r. wypłacono nieco ponad 24 mln zł.

Składniki wynagrodzenia i zarobki rady nadzorczej

Jak przypomniała rada nadzorcza w sprawozdaniu, całkowite wynagrodzenie członka zarządu składa się z części stałej, zmiennej i świadczeń dodatkowych.

Członkowie rady nadzorczej za 2023 r. otrzymali od niespełna 150 tys. do ponad 184 tys. zł. Tę najwyższą kwotę zainkasował przewodniczący rady Wojciech Jasiński. Odwołana 13 grudnia 2023 r. Janina Goss otrzymała 159 tys. zł, a Michał Klimaszewski, który był członkiem rady do końca października 2023 r. - 147 tys. zł.

Pozostałym członkom rady wypłacono od niemal 170 tys. do ponad 174 tys. zł na osobę.

Jak przypomniano w sprawozdaniu, na wynagrodzenie członka rady nadzorczej Orlenu składa się wynagrodzenie stałe oraz zwrot wydatków.

Orlen jako ważny element polskiej gospodarki

Grupa Orlen to spółka akcyjna, multienergetyczny koncern, w którym Skarb Państwa ma 49,9 proc. akcji. Posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, zajmuje się też wydobyciem węglowodorów i produkcją energii elektrycznej. Rozwija segment OZE i planuje rozwój energetyki jądrowej. Skarb Państwa ma w Orlenie 49,9 proc. akcji.(PAP)

wkr/ drag/ lm/