statystyki

Deflacja i długi zatapiają sklepy

autor: Patrycja Otto14.06.2016, 07:44; Aktualizacja: 14.06.2016, 08:17
"Pustki to efekt przechodzenia na dostawy z magazynu centralnego. Jesteśmy w trakcie negocjacji z dostawcami i stąd mogą wynikać braki"

"Pustki to efekt przechodzenia na dostawy z magazynu centralnego. Jesteśmy w trakcie negocjacji z dostawcami i stąd mogą wynikać braki"źródło: ShutterStock

Największe kłopoty mają mniejsze sieci, liczące mniej niż 300 placówek. Eksperci spodziewają się rychłej fali konsolidacji w tej branży. Kłopoty MarcPolu, najstarszej polskiej sieci supermarketów, to nie wyjątek. W Krajowym Rejestrze Długów na początku czerwca zgłoszone były zobowiązania firm handlowych na kwotę 239,3 mln zł.

Oznacza to wzrost o ponad 62 proc. w skali ostatniego roku i o ponad 90 proc. w porównaniu z 2014 r. A oprócz KRD działają u nas jeszcze trzy inne biura informacji gospodarczej.

Rośnie też liczba dłużników. W ciągu ostatniego roku przybyło ich dwa razy tyle, ile w poprzednim – 1,6 tys. Z płatnościami zalega ponad 11,6 tys. firm. Wzrosła liczba zobowiązań – o 9,5 tys. w ciągu ostatniego roku do 49 tys. – wynika z danych KRD.

Z drugiej strony – jak zauważa Tomasz Starzyk z Bisnode Polska – ponad 80 proc. sieci spożywczych jest w dobrej i bardzo dobrej kondycji, gdy w 2015 r. odsetek takich firm wynosił 77 proc.

Skąd zatem długi branży handlowej? Halina Kochalska z BIG Info Monitora przypisuje to rosnącej popularności BIG-ów, jako narzędzia skłaniającego kontrahentów do płacenia na czas.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane