Wykład laureata Nagrody Nobla, prof. Didiera Queloza pod tytułem “Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika” zainaugurował trzydniowy kongres Futurist of The Year 2024, największy futurologiczny kongres naukowy w Europie Środkowej. Uroczystego otwarcia kongresu dokonał JM dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Podczas uroczystego otwarcia Kongresu Rektor, dr Piotr Turek ogłosił doskonałą wiadomość dla przedstawicieli świata nauki – (…) uruchamiamy konsultacje publiczne o zamiarze zakupu Superkomputera dla kolegiów SGMK. Superkomputer dla naukowców SGMK – uruchamiamy konsultacje

Kongres Futurist of The Year tworzy międzynarodowe i interdyscyplinarne miejsce debaty o przyszłości technologii, ekonomii i edukacji. Prelegentami kongresu są wybitni naukowcy, futurolodzy i eksperci z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Pierwszego dnia kongresu rozpoczęliśmy debatę o przyszłości technologii, tematem kongresu jutro będzie przyszłość finansów a w ostatnim dniu trzydniowego kongresu zakończymy rozważając o przyszłości edukacji i nauki.

ikona lupy />
prof. Didier Queloz / Materiały prasowe

Futurist of The Year 2024 odbywa się w Warszawie i jest największym futurologicznym kongresem naukowym w 2024 roku. Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zorganizowała również wydarzenia towarzyszące Kongresowi #FOTY2024 równolegle trwa konferencja naukowa “Debata Kolegiów SGMK” w czterech obszarach kopernikańskich, czyli w Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Medycznych, Kolegium Filozofii i Teologii, Kolegium Nauk Prawnych. Trwa Święto nauki Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, w gmachu uczelni odbywają się zajęcia dla studentów z prelegentami kongresu, a także odbywa się finał Konkursu Dom Kopernika.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika jest nowym ośrodkiem akademickim na mapie Europy Środkowej, który czerpie inspirację bezpośrednio z osiągnięć jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Mikołaja Kopernika. Od samego rozpoczęcia działalności SGMK stawia na wysoką jakość nauczania, interdyscyplinarność i międzynarodowość.

ikona lupy />
Agata Konarska, James Malcolm / Materiały prasowe

Zapraszamy do oglądania trwającej transmisji wideo z kongresu oraz do zapoznania się ze szczegółami kongresu na stronie www.futuristoftheyear.com/harmonogram.

Pierwszy dzień kongresu: Naukowcy Cambridge, Harvard, Oxford o przyszłości technologii

W pierwszym dniu kongresu debata toczy się wokół technologii, w szczególności sztucznej inteligencji i ich wpływu na naszą przyszłość i funkcjonowanie w obszarach biznesu, uniwersytetu, czy całego Państwa. Jak się przygotować na erę automatyzacji opartej o AI, o etyce sztucznej inteligencji w obronności, o filozofii, sile i ograniczeniach nauki o danych, czy o tym czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna? – będą dziś dyskutować i wciągać w polemikę uczestników kongresu nasi znakomici prelegenci. Wśród nich znajdują się wybitni naukowcy i eksperci swoich dziedzin z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie: prof. Didier Queloz (Uniwersytet w Cambridge i ETH Zurych), Jonathan Brill (Futurolog), prof. John Tasioulas (Uniwersytet Oksfordzki), prof. Michael l. Brodie (Uniwersytet Harvarda i M.I.T.), prof. Mariarosaria Taddeo (Uniwersytet Oksfordzki oraz Instytut Alana Turinga), dr Dorothea Baur (Baur Consulting), prof. Mark Coeckelbergh (Uniwersytet Wiedeński), prof. Nick Bostrom (Oxford University Future of Humanity Institute).

ikona lupy />
dr Piotr Turek, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika / Materiały prasowe

Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie Ceremonia wręczenia nagród w plebiscycie “FUTURIST OF THE YEAR 2024. Poznamy laureatów nagrody Futurist of The Year 2024 w 9 kategoriach: Wolontariat, Energia, Astronomia, Filozofia/Psychologia, Technologia, Cyberbezpieczeństwo, Bankowość, Medycyna, Ekonomia.