Jak poinformowała we wtorek Komisja Europejska, pieniądze te pochodzić mają z Europejskiego Programu na rzecz Zatrudnienia i Innowacji Społecznych (EaSI), który wspiera tworzenie trwałych i wysokiej jakości miejsc pracy, walkę z wykluczeniem społecznym oraz poprawę warunków pracy.
Wsparcie w formie poręczeń kredytowych przeznaczone będzie dla przedsiębiorstw społecznych w Polsce i regionie Europy Środkowej i Wschodniej, działających w takich sektorach, jak np. opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi czy aktywizacja zawodowa. Często mają one utrudniony dostęp do tradycyjnych kredytów bankowych, a dzięki wsparciu ze środków EaSI będą mogły skorzystać z pożyczek o korzystnym oprocentowaniu.
"Ułatwiając przedsiębiorstwom społecznym dostęp do finansowania, przyczyniamy się do ich rozwoju w sektorach ważnych z punktu widzenia walki z wykluczeniem społecznym, jak edukacja, promocja zatrudnienia czy sprawiedliwy handel. To pokazuje, jak ważne dla Komisji Europejskiej są walka z ubóstwem i poprawa warunków pracy w Europie, a szczególnie wsparcie dla osób, które są w najtrudniejszym położeniu" - oświadczyła unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen, cytowana w komunikacie prasowym KE.
Komisja dodaje, że przedsiębiorstwa społeczne, które chcą ubiegać się o unijne wsparcie z tego programu, powinny zwracać się bezpośrednio do Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.
TISE zostało utworzone w roku 1991 przez Bank BISE, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i francuski fundusz inwestycyjny SIDI. Obecnie jego właścicielem jest francuski bank Credit Cooperatif, który od ponad 120 lat finansuje potrzeby podmiotów ekonomii społecznej.