Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich przedstawił w serwisie X wstępny szacunek skutków propozycji zmian w składce zdrowotnej przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Finansów.

Kozłowski wskazał, że na zmianach zyskają wszystkie jednoosobowe działalności rozliczające się na skali podatkowej i na podatku liniowym. Próg opłacalności skali podatkowej przesunie się powyżej 20 tys. zł miesięcznie, co oznacza - według głównego ekonomisty FPP - że "liniówka" stanie się ekskluzywną formą opodatkowania.

Z analizy Łukasza Kozłowskiego wynika również, że skutki dla finansów publicznych to około 5 mld zł rocznie w zależności od efektów behawioralnych podatników.

Zdaniem Małgorzaty Samborskiej z Grant Thornton 93 proc. przedsiębiorców skorzysta na zmianach. "Większość zapłaci zryczałtowaną składkę. Wysokość zależy od formy opodatkowania" - wskazała w serwisie X.

Ile wyniesie nowa składka zdrowotna - wyliczenia

Jak wskazał Kozłowski, przy dochodzie rzędu 5000 zł przedsiębiorcy na skali podatkowej i na "liniówce" zaoszczędzą 95,45 zł.

  • w przypadku dochodu wynoszącego 7500 zł to będzie oszczędność na poziomie 244,64 zarówno dla osób rozliczających się według skali podatkowej, jak i według podatku liniowego,
  • przy dochodzie miesięcznym wynoszącym 10 000 zł zmiana w obu przypadkach wyniesie 469,64 zł,
  • przy dochodzie 12 500 zł miesięcznie zmiana wyniesie 694,64 zł.

Do 20 tys. złotych zarówno w przypadku skali podatkowej, jak i podatku liniowego składka zdrowotna według propozycji rządu wyniesie 286,34 zł.