Jak obiecał premier Donald Tusk, już od 1 kwietnia 2024 roku usługi kosmetyczne będą objęte 8% stawką VAT. Obecnie wynosi ona 23%.

Obniżenie VAT dla branży beauty zostało zapisane jako jedna z obietnic podczas kampanii wyborczej w dokumencie „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”.

W dniu 30 stycznia 2024 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że obiecana obniżka VAT dla usług kosmetycznych nastąpi 1 kwietnia 2024 roku. Szef rządu przypomniał, że obniżenie VAT na usługi branży kosmetycznej było jego zobowiązaniem w kampanii wyborczej oraz podkreślił, że ta branża bardzo się rozwinęła w Polsce, zaś ludzie mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy, bo byli obarczeni VAT wyższym niż dość podobna branża fryzjerska. Wskazał również, że na branżę beauty składa się około 30 tysięcy firm, w których zatrudnionych jest blisko 100 tysięcy osób.

Ministerstwo Finansów zamierza wydać w marcu rozporządzenie, na podstawie którego obniżeniu ulegnie stawka VAT na określone usługi kosmetyczne z 23% do 8%. Zmiany mają wejść w życie już 1 kwietnia 2024 roku.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych projektów rozporządzeń ministra finansów, istotą projektu jest rozszerzenie obecnego zakresu stawek obniżonych VAT poprzez dodanie do katalogu usług objętych w Polsce stawką 8% (w tym m.in. są to usługi fryzjerskie) określonych usług wchodzących w zakres tzw. sektora beauty, począwszy od 1 kwietnia 2024 roku.

Brak jest obecnie szczegółów, jakich usług kosmetycznych będzie dotyczyć obniżka VAT. Rozporządzenie w tym zakresie ma zostać ogłoszone w marcu 2024 roku.