statystyki

Giełda: Emitent powinien znać plotki

autor: Tomasz Bek17.05.2016, 07:08; Aktualizacja: 17.05.2016, 07:28
Broker

Plotka może odnosić się do planowanej zmiany w zarządzie, czy opóźnień w realizacji kontraktuźródło: ShutterStock

Wielkimi krokami zbliża się 3 lipca 2016 r. – dzień wejścia w życie zasadniczej części przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, znanego lepiej jako rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation). Choć MAR zostało opublikowane w 2014 r., jego treść nadal wzbudza wątpliwości.

Dobitnym przykładem jest fakt, że procedura wydawania przez ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) wytycznych, mających kluczowe znaczenie dla praktycznego stosowania MAR, nadal nie została zakończona. Opublikowano jedynie ich projekt, który jednak jest nadal w fazie konsultacji. Tymczasem dla emitentów to już ostatni dzwonek na przygotowania do właściwego wypełnienia obowiązków, jakie nakłada na nich MAR.

Nie ulega wątpliwości, że wejście w życie zasadniczej części MAR istotnie wpłynie na bieżącą działalność emitentów. Będą musieli zmierzyć się z nowymi obowiązkami związanymi z zabezpieczeniem informacji poufnych, z prowadzeniem list tzw. insiderów czy choćby z samą definicją informacji poufnej.

Regulację, która dotychczas nie była przedmiotem szczególnej uwagi, stanowi m.in. art. 17 ust. 7 MAR. Na mocy tego przepisu emitent obowiązany jest do podania informacji poufnej do publicznej wiadomości, jeżeli poufność tej informacji nie jest już gwarantowana. MAR stanowi, że powołany przepis znajduje zastosowanie do informacji poufnej, której podanie do publicznej wiadomości zostało opóźnione (na podstawie art. 17 ust. 4 lub 5), w przypadku pojawienia się plotki, która dostatecznie wyraźnie wskazuje, że poufność nie jest już zapewniona.

Wskazana regulacja wiąże się z co najmniej dwoma problemami praktycznymi. Przede wszystkim pojęcia plotki nie definiuje ani MAR, ani żaden z przepisów prawa polskiego. Trudno więc precyzyjnie ustalić, jakiego rodzaju informacja w ogóle jest plotką, aby w dalszej kolejności weryfikować jej treść w kontekście generowania obowiązku podania informacji poufnej, której ta plotka dotyczy, do wiadomości publicznej. W praktyce plotka może odnosić się np. do planowanej zmiany w składzie organu zarządzającego emitenta czy opóźnień w realizacji kontraktu, mogących skutkować obciążeniem go znacznymi karami umownymi.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane