statystyki

Prezes zarządu ARP: Musimy zacząć handlować sami ze sobą. Tak robią wszystkie dobrze rozwijające się kraje

autor: Jakub Kapiszewski, Marek Tejchman05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:40
biznes, firma, analiza, analityk, doradca

biznes, firma, analiza, analityk, doradcaźródło: ShutterStock

- Musimy zacząć handlować sami ze sobą, wzajemnie się wspierać i grać do jednej bramki. Tak robią wszystkie dobrze rozwijające się kraje - uważa Marcin Chludziński, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

W notce o panu na stronie Fundacji Republikańskiej można było przeczytać, że „infekuje polityków dobrymi pomysłami”. Udało się już kogoś zainfekować?

To proces, który wymaga czasu. Sporo naszych pomysłów trafia na dobry grunt, szczególnie w kontekście organizacji spółek Skarbu Państwa czy pozyskiwania i wdrażania innowacji. Zwłaszcza w tym drugim obszarze wiele się dzieje. Z racji pełnionej dzisiaj funkcji proces inspirowania pomysłami będzie bardziej efektywny niż z poziomu fundacji.

Czym chce pan zarazić ARP?

Dla przykładu: podmioty wchodzące w skład naszego portfela mogłyby efektywniej ze sobą współpracować. Trudno zaakceptować sytuację, kiedy jedna spółka z grupy wynajmuje powierzchnię biurową od firm zewnętrznych, gdy inna spółka ma nadmiar miejsca. Należy przeanalizować koszty i jeśli to jest możliwe, kupować usługi od siebie nawzajem. To jeden mały, ale bardzo konkretny i wymierny przykład możliwości lepszego zarządzania zasobami agencji.

Chodzi o tzw. efekt synergii.

I to na trzech poziomach. Pierwszy – to synergia w zakresie obiegu pieniądza czy wzajemnych zamówień. Drugim jest współpraca między podmiotami wspierającymi przedsiębiorczość. Dotychczas bardzo często dublowały się kompetencyjnie. Mówił o tym wicepremier Mateusz Morawiecki, przedstawiając swój plan. By działać efektywnie, musimy aktywizować te zasoby, które już mamy. Jako instytucja na razie jesteśmy na etapie przebudowy – przechodzimy z Ministerstwa Skarbu do Ministerstwa Rozwoju. Sądzę, że jako Agencja Rozwoju Przemysłu odnajdziemy się w nowej roli i będziemy dużo skuteczniejsi. Trzecim poziomem jest zwiększenie efektywności biznesowej firm należących do Skarbu Państwa, o co z determinacją zabiega minister skarbu Dawid Jackiewicz. Najpierw musimy zacząć handlować sami ze sobą, wzajemnie się wspierać i grać do jednej bramki. Tak robią wszystkie dobrze rozwijające się kraje.

To kwestia lepszego zarządzania tym, co otrzymał pan w spadku po poprzednikach. Jak definiuje pan cele ARP?


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane