statystyki

Bruksela patrzy w naszą stronę z optymizmem

autor: Grzegorz Osiecki04.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:10
W tym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Zadowolone z prognoz Ministerstwo Finansów podkreśla, że oznacza to podwyższenie szacunków w porównaniu z oceną zimową.

W tym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Zadowolone z prognoz Ministerstwo Finansów podkreśla, że oznacza to podwyższenie szacunków w porównaniu z oceną zimową.źródło: ShutterStock

Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że polska gospodarka nadal ma się szybko rozwijać. Ale za rok deficyt może przekroczyć 3 proc. Komisja przedstawiła prognozy dotyczące gospodarki i finansów publicznych. Potwierdzają one dobre perspektywy dla naszego kraju.

W tym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Zadowolone z prognoz Ministerstwo Finansów podkreśla, że oznacza to podwyższenie szacunków w porównaniu z oceną zimową.

Głównym motorem wzrostu ma być popyt krajowy. Konsumpcja prywatna ma rosnąć m.in. dzięki lepszej sytuacji na rynku pracy i programowi 500+, który pozytywnie wpłynie na dochody rodzin. Nadal ma też rosnąć eksport wspierany przez kurs złotego. W 2016 i kolejnym roku mamy być w czołówce najszybciej rozwijających się krajów UE. W tym roku przed nami mają być tylko Irlandia (4,9 proc.), Rumunia (4,2 proc.) i Malta (4,1 proc.). Z kolei w przyszłym mają nas wyprzedzić Luksemburg (3,9 proc.) i Irlandia (3,7 proc.), Rumunia zaś odnotuje identyczny rezultat. Przeciętny wzrost w UE będzie dwukrotnie wolniejszy od naszego.

Dobre prognozy przekładają się na niezłą sytuację w finansach publicznych. W tym roku podobno nie będziemy mieć problemu ze spełnieniem kryterium z Maastricht, jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych (SFP), który ma wynieść 2,6 proc. PKB. Za to w przyszłym możemy go minimalnie przekroczyć. Zdaniem ekspertów Komisji wyniesie on wówczas 3,1 proc. KE jako przyczyny wyższego deficytu podaje z jednej strony koszty programu 500 plus, który w tym roku obowiązuje tylko przez dziewięć miesięcy, a w przyszłym będzie działał przez cały rok. To powoduje, że wydatki będą o ok. 6 mld zł wyższe.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane