statystyki

Bruksela patrzy w naszą stronę z optymizmem

autor: Grzegorz Osiecki04.05.2016, 07:43; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:10
W tym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Zadowolone z prognoz Ministerstwo Finansów podkreśla, że oznacza to podwyższenie szacunków w porównaniu z oceną zimową.

W tym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Zadowolone z prognoz Ministerstwo Finansów podkreśla, że oznacza to podwyższenie szacunków w porównaniu z oceną zimową.źródło: ShutterStock

Najnowsze prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że polska gospodarka nadal ma się szybko rozwijać. Ale za rok deficyt może przekroczyć 3 proc. Komisja przedstawiła prognozy dotyczące gospodarki i finansów publicznych. Potwierdzają one dobre perspektywy dla naszego kraju.

W tym roku PKB wzrośnie o 3,7 proc., a w przyszłym o 3,6 proc. Zadowolone z prognoz Ministerstwo Finansów podkreśla, że oznacza to podwyższenie szacunków w porównaniu z oceną zimową.

Głównym motorem wzrostu ma być popyt krajowy. Konsumpcja prywatna ma rosnąć m.in. dzięki lepszej sytuacji na rynku pracy i programowi 500+, który pozytywnie wpłynie na dochody rodzin. Nadal ma też rosnąć eksport wspierany przez kurs złotego. W 2016 i kolejnym roku mamy być w czołówce najszybciej rozwijających się krajów UE. W tym roku przed nami mają być tylko Irlandia (4,9 proc.), Rumunia (4,2 proc.) i Malta (4,1 proc.). Z kolei w przyszłym mają nas wyprzedzić Luksemburg (3,9 proc.) i Irlandia (3,7 proc.), Rumunia zaś odnotuje identyczny rezultat. Przeciętny wzrost w UE będzie dwukrotnie wolniejszy od naszego.

Dobre prognozy przekładają się na niezłą sytuację w finansach publicznych. W tym roku podobno nie będziemy mieć problemu ze spełnieniem kryterium z Maastricht, jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych (SFP), który ma wynieść 2,6 proc. PKB. Za to w przyszłym możemy go minimalnie przekroczyć. Zdaniem ekspertów Komisji wyniesie on wówczas 3,1 proc. KE jako przyczyny wyższego deficytu podaje z jednej strony koszty programu 500 plus, który w tym roku obowiązuje tylko przez dziewięć miesięcy, a w przyszłym będzie działał przez cały rok. To powoduje, że wydatki będą o ok. 6 mld zł wyższe.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane