NBP zamierza kontynuować konserwatywną politykę pieniężną - powiedział Adam Glapiński, członek zarządu NBP. Dodał, że ostateczne rozwiązanie dot. kredytów walutowych nie będzie kataklizmem dla sektora bankowego i będzie uwzględniało jego stabilność.

Zwracając się do gości podczas Gali Rankingu Złoty Bankier, Glapiński powiedział: "Gratuluję państwu tego, co państwo osiągnęli, gratuluję wyróżniającej się pozycji na tle Europy i świata. Tego, że możecie publicznie mówić, że w Polsce prowadzi się konserwatywną politykę zarządzania bankami, że nie szuka się żadnych nowych wynalazków, że bank centralny prowadzi konserwatywną politykę pieniężną (...), że zamierzamy to kontynuować".

"Mamy wysoką stopę wzrostu, mamy stabilny pieniądz, mamy stabilny sektor bankowy i oby tak było dalej" - dodał.

Glapiński powiedział również, że ostateczne rozwiązanie dotyczące kredytów walutowych nie będzie kataklizmem dla sektora bankowego i będzie uwzględniało jego stabilność i bezpieczeństwo.

"Największym wyzwaniem są walutowe kredyty mieszkaniowe. Zbliża się moment przedstawienia ostatecznego rozwiązania, w pewnym dialogu z sektorem bankowym. Chodzi o to, żeby tę kwestię jak najszybciej załatwić. Ręczę, że nie będzie to kataklizm. Jako 1. punkt każdego rozwiązania, jako filar podstawowy, wszyscy, którzy będą o tym decydować mówią o stabilności sektora bankowego w tych trudnych czasach, kiedy bankom jest trudniej realizować zyski" - powiedział.

"Znajdują się państwo w bezpiecznym otoczeniu. Wszystkie działania w ramach systemu resolution, będą służyły temu, żeby było to coraz bardziej bezpieczne i żeby bezpieczeństwo nie wiązało się z nakładaniem nowych ciężarów" - dodał.