Program InPost Green City nie tylko odmienia oblicze polskich miast, lecz także zwiększa świadomość ekologiczną Polaków. W kończącym się roku realizował nowe inicjatywy.

Program InPost Green City rozpoczął się w 2021 r. Pierwszym miastem, które przystąpiło do tego programu, była Łódź. Dziś wdrażanie inicjatyw ekologicznych i idei zarządzania miastem, opartej na założeniach Smart City, InPost realizuje we współpracy z 54 samorządami.

InPost Green City wpisuje się w przyjętą przez firmę strategię zrównoważonego rozwoju, której jednym z głównych celów jest zagwarantowanie mieszkańcom czystej i nowoczesnej przestrzeni miejskiej. W ramach programu, w miastach partnerskich są instalowane czujniki jakości powietrza. W sumie zamontowano już 1,2 tys. urządzeń. Wymieniana jest też flota aut spalinowych na pojazdy z napędem elektrycznym, jest ich już ponad 1 tys. Oprócz tego, na dachach urządzeń Paczkomat® jest sadzony rozchodnik, który oczyszcza powietrze ze szkodliwego dwutlenku węgla. Proces zazieleniania przeszło już 300 maszyn.

W ramach programu InPost prowadzi również liczne działania edukacyjne.

– Podjęliśmy współpracę z miastami, dzięki czemu możemy lepiej dostosowywać nasze działania i inwestycje do oczekiwań oraz potrzeb mieszkańców. Między innymi. wspieramy miasta partnerskie w realizacji ich programów edukacyjnych – np. w ramach warsztatów z zarządami zieleni lub ze szkołami – mówi Marta Zalewska, dyrektora ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City.

Mamy też nasze autorskie projekty – w 2022 r. w Lublinie, podczas trzydniowego Festiwalu Przyrody, po raz pierwszy zorganizowaliśmy specjalną EkoStrefę InPost Green City, w której mieszkańcy miasta mogli poszerzyć swoją wiedzę ekologiczną. Te działania spotkały się z tak entuzjastycznym odbiorem, że w 2023 r. zdecydowaliśmy się na realizację aż sześciu EduStref pod hasłem Droga do Green City. Odwiedziliśmy Łódź, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Warszawę i Wrocław, w których byliśmy częścią miejskich eventów dotyczących tematyki ekologicznej. Nasze EduStrefy odwiedziło łącznie prawie 7 tys. osób, a podczas Soboty z zielonym Wrocławiem, uczestnicy w głosowaniu nagrodzili nasze stoisko za jego atrakcyjność – mówi Marta Zalewska.

Edukatorzy stref pokazywali, jak każdy z nas małymi krokami i zmianą codziennych nawyków może zadbać o lepsze jutro. W EduStrefie można było znaleźć również odpowiedzi na pytania, czym jest ślad węglowy, która forma transportu jest najbardziej ekologiczna oraz dlaczego zieleń w miastach jest tak istotna. Poruszano również kwestie segregacji śmieci oraz dobrych nawyków żywieniowych. Uczestnicy mogli także wziąć udział w warsztatach badania jakości wody, zagrać w koło fortuny czy w gigagry.

– W ramach nagród za dobre odpowiedzi w konkursach rozdaliśmy setki lawend i wrzosów, nasiona łąk kwietnych, bomby ogrodnika oraz jabłka – wylicza Marta Zalewska, dodając, że dla zespołu InPost Green City była to niezwykła okazja, aby porozmawiać bezpośrednio z mieszkańcami oraz pokazać im, jak firma zmienia ich miasta na lepsze.

InPost zapowiada, że w przyszłym roku planuje utworzyć EduStrefy w kolejnych polskich miastach. Na tym jednak nie koniec. Ma też w planach rozwój programu stypendialnego. Jesienią ruszyła II edycja Stypendium Młodzi w Łodzi. We współpracy z Zarządem Zieleni w Warszawie rozpoczął się program ZA-SIEW, czyli Zielona Akademia – Studenckie Inicjatywy Ekologicznej Warszawy, która jest nowym programem mentoringowo-rozwojowym dla warszawskich studentów. Firma pracuje również nad stypendiami we Wrocławiu.

Warto wspomnieć, że współpraca z samorządami, owocuje wieloma zarówno ekologicznymi, jak i społecznymi realizacjami. Wśród najnowszych inicjatyw jest utworzenie placu zabaw dla dzieci na Janowie w Łodzi. Powstała tam alejka z nawierzchni mineralnej, wielofunkcyjne urządzenia do zabawy dla najmłodszych, ławki i kosze na odpady. Są też nowe nasadzenia. W tym roku, dzięki podpisanej w 2022 r. umowie, na warszawskim Mokotowie powstał z kolei pierwszy park kieszonkowy w ramach programu InPost Green City. Dzięki temu róg ulic Balonowej i Racławickiej zyskał nowe zielone oblicze. Razem z warszawskim Zarządem Zieleni zostały posadzone cztery ozdobne jabłonie, niemal 300 krzewów oraz byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Pojawiły się też ławki i stojaki na rowery. Kraków zyskał nowe nasadzenia drzew, a miasto Śrem ekologiczne przystanki. Po obu stronach wiat są instalowane drewniane siedziska i donice z roślinnością.

To tylko niektóre przykłady efektów programu InPost Green City.