Grono podmiotów, które wyróżniają się zaangażowaniem w obszarze zrównoważonego rozwoju, poszerzy się o liderów w kategoriach strategia ESG, innowacja i program edukacyjny w obszarze ESG. Organizatorami konkursu „Liderzy ESG” są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i PwC Polska.

W III edycji konkursu do organizatorów spłynęło niemal 100 zgłoszeń podmiotów i osób fizycznych zaangażowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria program edukacyjny w obszarze ESG.

– W ramach konkursu „Liderzy ESG” nagradzamy spółki mające najlepsze strategie ESG, które są konsekwentnie wdrażane. Wyróżniamy podmioty gospodarcze stosujące innowacyjne rozwiązania w ramach zrównoważonej transformacji. Przyznajemy nagrody za najcenniejsze programy edukacyjne z obszaru ESG – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i członek kapituły konkursu „Liderzy ESG”.

W każdej kategorii kapituła mogła (ale nie musiała) przyznać I miejsce – diamentowe, II miejsce – złote, III miejsce – srebrne, a także wyróżnienia specjalne.

Nagroda zostanie przyznana także wizjenorowi/wizjonerce zielonej transformacji – w uznaniu indywidualnych zasług na rzecz zielonej transformacji i/lub zrównoważonego rozwoju społecznego. – W tej kategorii honorujemy osoby, które dzięki swojemu zaangażowaniu inspirują innych. Prestiżowy tytuł otrzymują ci, którzy na różnych płaszczyznach przyczyniają się do budowania lepszej przyszłości dla naszej planety poprzez swoje kreatywne, innowacyjne i zrównoważone podejście do rozwoju społeczeństwa i gospodarki – wyjaśnia Izabela Olszewska. W poprzednich edycjach konkursu nagrodę otrzymali Dominika Bettman i Wojciech Hann.

Kapituła podjęła już decyzję, kto otrzyma nagrody. Werdykt poznamy podczas uroczystej gali, którą zaplanowano na 12 grudnia br. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wydarzenie poprowadzi dziennikarka DGP Klara Klinger. Podczas wieczoru wręczenia nagród odbędzie się również debata na temat ESG.

Grono liderów ESG tworzy już kilkanaście nagrodzonych podmiotów i dwóch wizjonerów zielonej transformacji. – Wyróżniamy liderów ESG, czyli firmy, które mogą być liderami inspirującymi cały rynek. Uznaliśmy, że to wspaniała inicjatywa, która może wspomóc działanie wszystkich innych firm i przyspieszyć naszą drogę do zrównoważonego rozwoju – mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner w PwC Polska, członek kapituły konkursu „Liderzy ESG”.

Dobre wzorce w zakresie ESG nabierają tym większego znaczenia u progu wejścia w życie nowych obowiązków sprawozdawczych. Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) największe spółki zaraportują aktywność w obszarze zrównoważonego rozwoju już za rok obrotowy 2024.

Przed biznesem próba generalna. Docelowo raportowanie ESG obejmie ok. 50 tys. firm w całej Unii Europejskiej. W praktyce takich podmiotów będzie o wiele więcej , bo przepisy pośrednio obejmą również kontrahentów firm zobowiązanych do raportowania. Dlatego kwestia zarówno strategii ESG, jak i innowacji oraz programów edukacyjnych z dziedziny ESG staje się coraz istotniejsza.

– Radziłbym wszystkim, żeby nie czekać na przymus regulacyjny, ale podejść do ESG z perspektywy możliwości budowania przewagi konkurencyjnej. Zacznijmy coraz szybciej budować naszą przewagę konkurencyjną na tym, że nasza działalność jest bardziej zrównoważona i że jesteśmy w stanie się tym pochwalić. To pozwoli nam być pierwszymi i – z drugiej strony – pozyskać tańsze finansowanie – mówi Krzysztof Szułdrzyński.

Podmioty nagrodzone dotychczas tytułem lidera ESG za strategię zrównoważonego rozwoju to w 1. edycji konkursu: Ciech, Lidl Polska i Grupa Kapitałowa PKP Energetyka, natomiast w 2. edycji: ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank Polska, Wirtualna Polska Holding i Clovin.

Do grona laureatów w kategorii innowacja zaliczają się nagrodzeni w 1. edycji: Grupa Kapitałowa PKP Energetyka, Contec, Żabka Polska i Vertigo Farms, a także zwycięzcy 2 edycji: Elemental Strategic Metals, PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy i LUG Light Factory.

W kategorii program edukacyjny ESG w 2021 r. zwyciężyli: Velvet CARE, Saint-Gobain w Polsce i Wodociągi Miasta Krakowa, a w 2022 r.: Fundacja Grunt od Nowa, Orange Polska, Fundacja Veolia Polska i Fundacja BNP Paribas.

fot. materiały prasowe

Organizatorzy:

fot. materiały prasowe

logo pwc / Media