Udział w nich wezmą przedstawiciele unijnych instytucji (m.in. Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. Unii Energetycznej czy Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa), polskiego rządu (m.in. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i wicepremier Jarosław Gowin) oraz sektora biznesowego (m.in. prezes Grupy Azoty Mariusz Bober, prezes Banku Millennium João Brás Jorge czy prezes PGNiG Piotr Woźniak).

Podczas konferencji zapowiadającej tegoroczny EKG w Katowicach Wojciech Kuśpik, inicjator wydarzenia i prezes Grupy PTWP, stwierdził, że już teraz Kongres cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - Tylko przez pierwszą dobę od rozpoczęcia rejestracji chęć udziału zgłosiło 867 osób, a w ciągu tygodnia ta liczba przekroczyła 2 tys. Zakładamy, że Kongres, podobnie jak przed rokiem, zgromadzi ok. 7,5 tys. gości. Impreza wzbudza też coraz większe zainteresowanie i jest rozpoznawalna w różnych regionach świata - powiedział prezes Kuśpik.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz premier RP w latach 1997-2001 Jerzy Buzek zwrócił uwagę na zmieniającą się tematykę każdego Kongresu. - Najpierw była to energetyka, a następnie kryzys finansowy, polska prezydencja w UE, nowy budżet unijny, ekspansja gospodarcza w Afryce, innowacyjność, czy Plan Junckera. W tym roku istotne będą m.in. unia energetyczna oraz unia cyfrowa - stwierdził Jerzy Buzek, który jednocześnie jest przewodniczącym Rady Patronackiej Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Z faktu organizacji kolejnej wielkiej imprezy w Katowicach zadowolenia nie kryje prezydent tego miasta, Marcin Krupa. - Katowice i region zmieniają się w dobrym kierunku, czego dowodem jest m.in. Europejski Kongres Gospodarczy. Potencjał miasta jest dostrzegany w kolejnych prestiżowych rankingach. Myślę, że Katowice w końcu zerwały z wizerunkiem miasta przemysłowego - powiedział Marcin Krupa.

Tegoroczną nowością będzie wydarzenie „European Start-up Days” - spotkanie łączące start-upy i korporacje. Rejestracja na VIII Europejski Kongres Gospodarczy prowadzona jest na stronie internetowej: www.eecpoland.eu. DGP jest patronem medialnym imprezy.