Podmioty, które wyróżniają się dobrymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju, mogą dołączyć do grona laureatów konkursu „Liderzy ESG”. Zgłoszenia do 3. edycji konkursu organizowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i PwC Polska trwają do 16 października br.
Konkurs jest adresowany do spółek giełdowych, prywatnych, w tym start-upów, oraz spółek portfelowych funduszy private equity i instytucji finansowych, stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji pozarządowych, których cele lub działania wspierają rozwój wartości związanych z ESG.
Sama nagroda „Lider ESG” jest przyznawana w trzech głównych kategoriach: strategia, innowacja oraz program edukacyjny. W każdej kategorii kapituła może przyznać pierwsze miejsce – diamentowe, drugie miejsce – złote, trzecie miejsce – srebrne, a także wyróżnienia specjalne. W 3. edycji konkursu organizatorzy przewidzieli nowość. W kategoriach strategia oraz innowacja jury przyzna nagrody dla małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw.
Kto ma szansę dołączyć do grona Liderów ESG?
Strategia
W tej kategorii ocenie kapituły podlegają strategie ESG przyjęte w organizacji na lata 2022, 2023 lub następne. Co ważne, o nagrodę za strategię ESG mogą ubiegać się wyłącznie spółki prowadzące działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce.
Jury konkursowe weźmie pod uwagę m.in. plany organizacji w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, sposób realizacji tych planów oraz nakłady inwestycyjne przewidziane na ten cel. Pod lupą kapituły znajdą się również kwestie takie jak redukcja zużycia energii, wody czy oszczędności w gospodarce obiegu zamkniętego.
Przy ocenie strategii członkowie kapituły zwrócą uwagę na działania propracownicze i społeczne realizowane przez spółkę. Chodzi tu o zagadnienia takie jak: równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w firmie, pomiar potrzeb i satysfakcji pracowników, działania w zakresie edukacji i rozwoju pracowników oraz działania dobroczynne.
W obszarze litery „G”, czyli ładu korporacyjnego spółki muszą odpowiedzieć na pytania o liczbę kobiet i mężczyzn zasiadających w zarządzie. Inne hasła, które pojawiają się w tej części formularza zgłoszeniowego i będą oceniane przez jury, to: systemy kontroli wewnętrznej, zasady etyczne dla pracowników – w tym procedury dotyczące przeciwdziałania korupcji i łapownictwu, system należytej staranności w odniesieniu do dostawców oraz partnerów biznesowych.
Oprócz deklaracji liczą się również wewnętrzne mechanizmy weryfikacji postępów. Podmioty ubiegające się o tytuł Lidera ESG w kategorii strategia muszą odpowiedzieć na pytanie, czy realizacja celów strategicznych w obszarze ESG będzie podlegać mechanizmom sprawdzającym, w szczególności w zakresie monitorowania postępów i raportowania.
Innowacja
W kategorii innowacja ESG jury konkursowe pochyli się również nad innowacyjnymi rozwiązaniami (zarówno nowymi, jak i ulepszonymi wersjami już istniejących), które wspierają lub umożliwią prowadzenie zrównoważonej działalności, przyczynią się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko lub do zrównoważonego rozwoju społecznego.
Podmioty ubiegające się o nagrodę muszą przedstawić podstawowe informacje na temat zgłaszanego innowacyjnego rozwiązania, w tym m.in. określić status rozwiązania, wskazać termin jego wdrożenia oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące komercjalizacji. Kluczowe jest wyjaśnienie, na czym polega innowacyjność rozwiązania. Kapituła weźmie pod uwagę również zastosowanie na rynku zgłoszonego pomysłu. Z tym wiąże się pytanie o podobne lub alternatywne rozwiązania na rynku oraz konieczność wykazania, że zgłoszona innowacja może z nimi konkurować.
Innowacja będzie oceniana również pod kątem tego, w jaki sposób wspiera ona prowadzenie zrównoważonej działalności, ogranicza negatywny wpływ na środowisko lub wspiera zrównoważony rozwój społeczny.
Do grona Liderów ESG w obszarze innowacji mogą dołączyć spółki, które prowadzą działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce, oraz inne podmioty lub organizacje działające w Polsce, które finansują, współfinansują, wprowadzają lub przygotowują innowacyjne rozwiązanie.
Program edukacyjny
Tytuł „Lidera ESG” w tym obszarze może zdobyć instytucja prowadząca program edukacyjny kształtujący świadomość oraz wywierający pozytywny wpływ na zachowania i działania, w tym podmiotów gospodarczych w obszarze ESG. Do konkursu można zgłaszać programy przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat lub przygotowane do realizacji w latach 2023 lub 2024.
W formularzu zgłoszeniowym należy wyjaśnić, jakie aspekty związane z ESG są objęte programem edukacyjnym, jakie są jego cele, do jakiej grupy obiorców dociera program oraz jaki rodzaj wiedzy jest przekazywany jego uczestnikom. Kolejny obszar oceniany przez kapitułę konkursu dotyczy przeprowadzenia i rezultatów programu. Tutaj pod lupę trafiają odpowiedzi dotyczące m.in. materiałów edukacyjnych, sposobu promowania programu czy mechanizmów mierzenia jego skuteczności.
W kategorii program edukacyjny w obszarze ESG o nagrodę mogą się ubiegać spółki, które prowadzą działalność gospodarczą z siedzibą w Polsce oraz inne podmioty lub organizacje działające na terytorium Polski, których celem jest wspieranie działań na rzecz ESG i które finansują, współfinansują, przygotowują lub rozpowszechniają program edukacyjny.
Wizjoner/Wizjonerka Zrównoważonego Rozwoju
Jest to wyróżnienie specjalne przyznawane przez Kapitułę w uznaniu indywidualnych zasług na rzecz zielonej transformacji lub zrównoważonego rozwoju społecznego. Kapituła może, ale nie musi wyłonić Wizjonera/Wizjonerkę Zrównoważonego Rozwoju.
O wyróżnienie mogą się ubiegać osoby fizyczne, nie zaś firmy i instytucje. Kandydatura musi zostać uzasadniona, a w formularzu należy przedstawić sylwetkę bądź biogram nominowanego i jego dokonania w obszarze ESG.
Ocena zgłoszeń
Formularze zgłoszeniowe w konkursie „Liderzy ESG” będą kompleksowo oceniane przez zespół analityczny oraz kapitułę konkursu złożoną z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, przedstawicieli nauki i biznesu.
Nadesłane zgłoszenia zostaną poddane analizie zgodności z wymogami formalnymi oraz analizie ilościowej przez powołany zespół analityczny. Członkowie zespołu wyłonią w każdej kategorii do 10 zgłoszeń, które uzyskały najlepszą ocenę ilościową. Wyselekcjonowane w ten sposób TOP 10 zgłoszeń trafi pod obrady kapituły. Ta zaś wyłoni zwycięzców konkursu.
Formularz konkursowy jest zamieszczony na stronie www.liderzyesg.pl. Zgłoszenia trwają do 16 października br.
Organizatorzy: