Krótkie, cyfrowe kody PIN stały się niezwykle ważnym elementem cyfrowego społeczeństwa. Jak zabezpieczać nasze cenne dane?

Nasza tożsamość i dane są coraz bardziej wystawione na ryzyko. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego kodu PIN (Personal Identification Number) ma fundamentalne znaczenie. Nie jest to tylko kombinacja czterech lub sześciu cyfr, ale także kluczowa bariera oddzielająca cenne dane osobowe i środki finansowe od potencjalnych zagrożeń. Dlaczego więc warto zadbać o mocny kod PIN?

Kod PIN stanowi pierwszą linię obrony przed włamaniami i atakami hakerów. “Włamywacze” często próbują odgadnąć lub złamać kod PIN, korzystając z różnych środków, takich jak metoda prób i błędów lub wykorzystywanie specjalnego oprogramowania. Im bardziej skomplikowany i silniejszy jest twój kod PIN, tym trudniejsze jest jego złamanie.

Silny kod PIN to także doskonała ochrona przed różnymi formami oszustw, takimi jak kradzież tożsamości lub. Działa on jak tarcza, która zapobiega dostępowi do kont przez nieuprawnione osoby, nawet jeśli dostaną się one w jakikolwiek sposób w posiadanie twoich danych logowania.

Jak stworzyć mocny PIN?

Jak wybrać mocny i bezpieczny PIN? Oto kilka wskazówek:

  • Unikaj prostych sekwencji, takich jak 1234 czy 0000;
  • Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł. Nie twórz kodu PIN na podstawie słów, dat urodzenia czy innych łatwo dostępnych informacji, takich jak np. imię twojego zwierzaka;
  • Nie używaj oczywistych kombinacji. Unikaj tych, które są łatwe do zdobycia dla innych, takie jak rok Twojego urodzenia czy numer telefonu (takie informacje w prosty sposób można znaleźć np. w Twoich social mediach);
  • Zmieniaj kod PIN regularnie, może to zwiększyć bezpieczeństwo Twojego konta lub urządzenia.

Jeśli masz takie hasło PIN - zmień je!

Oto lista najgorszych kodów PIN, których nie powinieneś używać:

  • 2580, 0852, 1004 - To jedne z najbardziej powszechnych i słabych kodów PIN. Unikaj ich za wszelką cenę.
  • 1234, 0000 - Podobnie jak "1234", "0000" to oczywisty wybór dla włamywaczy.
  • 1111, 7777, 4444, 5555 - Unikaj prostych sekwencji liczb.
  • 6969 - Wybieranie kodów PIN na podstawie słów lub fraz (zwanych również "hasłami wizualnymi") to również zła praktyka. 1998, 2000, 1999 - Hasła będące rokiem urodzenia są najłatwiejsze do odgadnięcia, ponieważ zaczynają się od kombinacji “19” lub “20”, co jest już połową sukcesu włamywacza.