statystyki

Górnicza szychta nad biznesplanem

autor: Adam Sofuł17.03.2016, 07:53; Aktualizacja: 17.03.2016, 07:59
węgiel kamienny -surowce

Polska Grupa Górnicza, w którą do końca kwietnia ma się przekształcić KW, zaczęła nabierać realnych kształtów po wtorkowej deklaracji PGE, Energi i PGNiG Termika.źródło: ShutterStock

Poniedziałkowe negocjacje zarządu Kompanii Węglowej ze związkowcami zapowiadają się gorąco. Bez obniżek płac cały projekt może zostać pogrzebany.

Polska Grupa Górnicza, w którą do końca kwietnia ma się przekształcić KW, zaczęła nabierać realnych kształtów po wtorkowej deklaracji PGE, Energi i PGNiG Termika. Zapowiedziały one zainwestowanie w spółkę 1,5 mld zł. Giełda przyjęła te informacje z mieszanymi uczuciami – kurs Energi na GPW spadał wczoraj o 10,7 proc., PGNiG straciło niespełna pół proc., a PGE zdrożała o 0,9 proc. Związkowcy z KW znacznie lepiej. – To pierwsza konkretna deklaracja ze strony potencjalnych inwestorów. Mamy do czynienia z prawdziwymi firmami, a nie mitycznymi inwestorami, jak kiedyś w przypadku stoczni – mówi Dariusz Potyrała, szef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Nowa grupa górnicza może więc mieć kapitał na start. Ale nie musi, bo deklaracja inwestycji jest warunkowa. Zanim inwestorzy wyłożą pieniądze, oczekują spełnienia kilku warunków. Można je sprowadzić do jednego: przedstawienie realistycznego i – co ważne – zaakceptowanego przez stronę społeczną biznesplanu. Który nie tylko zapewni PGG rentowność na koniec przyszłego roku, ale rentowność osiągną wszystkie kopalnie wchodzące w jej skład. A jest ich 11. Na koniec 2015 r. na plusie były zaledwie trzy kopalnie KW.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane