statystyki

Górnicza szychta nad biznesplanem

autor: Adam Sofuł17.03.2016, 07:53; Aktualizacja: 17.03.2016, 07:59
węgiel kamienny -surowce

Polska Grupa Górnicza, w którą do końca kwietnia ma się przekształcić KW, zaczęła nabierać realnych kształtów po wtorkowej deklaracji PGE, Energi i PGNiG Termika.źródło: ShutterStock

Poniedziałkowe negocjacje zarządu Kompanii Węglowej ze związkowcami zapowiadają się gorąco. Bez obniżek płac cały projekt może zostać pogrzebany.

Polska Grupa Górnicza, w którą do końca kwietnia ma się przekształcić KW, zaczęła nabierać realnych kształtów po wtorkowej deklaracji PGE, Energi i PGNiG Termika. Zapowiedziały one zainwestowanie w spółkę 1,5 mld zł. Giełda przyjęła te informacje z mieszanymi uczuciami – kurs Energi na GPW spadał wczoraj o 10,7 proc., PGNiG straciło niespełna pół proc., a PGE zdrożała o 0,9 proc. Związkowcy z KW znacznie lepiej. – To pierwsza konkretna deklaracja ze strony potencjalnych inwestorów. Mamy do czynienia z prawdziwymi firmami, a nie mitycznymi inwestorami, jak kiedyś w przypadku stoczni – mówi Dariusz Potyrała, szef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Nowa grupa górnicza może więc mieć kapitał na start. Ale nie musi, bo deklaracja inwestycji jest warunkowa. Zanim inwestorzy wyłożą pieniądze, oczekują spełnienia kilku warunków. Można je sprowadzić do jednego: przedstawienie realistycznego i – co ważne – zaakceptowanego przez stronę społeczną biznesplanu. Który nie tylko zapewni PGG rentowność na koniec przyszłego roku, ale rentowność osiągną wszystkie kopalnie wchodzące w jej skład. A jest ich 11. Na koniec 2015 r. na plusie były zaledwie trzy kopalnie KW.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane