statystyki

Inną Polskę poproszę

11.03.2016, 08:37; Aktualizacja: 11.03.2016, 08:39
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W Polsce ostatniego pięciolecia zmienił się klimat rozmowy o gospodarce. To pewne. Pewne jest również to, że Andrzej Szahaj swoimi tekstami tę zmianę współtworzył. I niech to robi dalej!

Dla porządku kilka słów przypomnienia: Andrzej Szahaj jest filozofem i historykiem idei. Od lat szefuje Wydziałowi Humanistycznemu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Niemal od początku kariery naukowej sporo podróżował (Wielka Brytania, USA) i wyspecjalizował się w filozofii amerykańskiej. Zaprzyjaźnił się wtedy z Richardem Rortym – jednym z najważniejszych filozofów amerykańskich XX w. – i mocno go w Polsce spopularyzował. Jednocześnie publicystyczny temperament pchał go stale w kierunku spraw społecznych. Ze swoich zachodnich wojaży Szahaj wrócił zaszczepiony na – dominujący wówczas w Polsce (choć w sposób często nieuświadomiony) – prymitywny neoliberalizm. Szahaj próbował go krytykować najpierw z pozycji liberalnych. Z biegiem czasu zauważył, że to za mało. I przeniósł się stopniowo na pozycje socjaldemokratyczne, nawołując do otwarcia się polskich elit politycznych i ekonomicznych na wzorce kapitalizmu nordyckiego, miast anglosaskiego. Przy czym Szahajowi nie chodziło tylko o natychmiastową rozbudowę państwa dobrobytu i zakrojoną na szerszą skalę redystrybucję dochodu narodowego. To oczywiście też. Ale – zdaniem Szahaja – zmiana powinna iść dużo głębiej. Powinna polegać np. na odczarowaniu w Polsce tematu podatków. Żeby nie były traktowane jako haracz narzucony społeczeństwu przez złego fiskusa. Lecz by widzieć w nich jedyny (!) sposób budowania społecznej spójności. Szahaj od początku odwoływał się też do ducha solidarności. I Solidarności (tej z lat 80.) także. Sam Szahaj do niej z resztą jako młody człowiek należał.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane