Plan Morawieckiego czyli bogactwo Polaków centralnie planowane. To się nie może udać

autor: Sebastian Stodolak06.03.2016, 10:00
Projekt Cybersyn – za pomocą tego komputera rząd prezydenta Chile Salvadora Allende zamierzał „odgórnie” zarządzać gospodarką

Projekt Cybersyn – za pomocą tego komputera rząd prezydenta Chile Salvadora Allende zamierzał „odgórnie” zarządzać gospodarkąźródło: Dziennik Gazeta Prawna

„Tu na razie jest ściernisko, ale...” przyjdzie rząd i zrobi San Francisco. Wystarczy zaplanować, zebrać pieniądze i zainwestować. Tylko że odgórnie zaplanowane bogacenie się narodu w żadnej formie nie zdaje egzaminu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • rj17(2016-03-06 10:53) Zgłoś naruszenie 3523

    Każda władza jest w sobie bezdennie zakochana . A "psia" władza w Polsce uważa jeszcze że jej władza pochodzi z "góry" bo jest pobłogosławiona przez Tadeusza . Nic dobrego z tego nie wyniknie......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hiena(2016-03-06 14:09) Zgłoś naruszenie 2010

    A bieda centralnie zaplanowana przez liberalny rezim sie udala...

    Odpowiedz
  • Roger(2016-03-06 14:01) Zgłoś naruszenie 1824

    Ale bzdury tu wypisują i potrafią tylko przyrównać do ZSRR itp. ,a np. w takiej Japonii po wojnie wprowadzono w czyn podobne założenia i eureka udało się , również w Singapurze wprowadzony plan modernizacji państwa dał świetne efekty ,a w Polsce szKODniki wciąż marudzą zamiast brać się do roboty .

    Odpowiedz
  • sondor(2016-03-06 15:43) Zgłoś naruszenie 1710

    Milionerzy, milionerzy do nich cały świat należy! - jak się przebudzimy i jak zagramy w Totka też może będziemy milionerami. Plan Morawieckiego to pobożne życzenia i jako taki jest w obecnej sytuacji międzynarodowej i naszej, po prostu nie realny. No chyba że nowy prezes NBP /a niedługo taki będzie/ dodrukuje pieniążki, ale to będą tzw."puste pieniążki". Krótko mówiąc UTOPIA i nic więcej!!!

    Odpowiedz
  • helmut(2016-03-06 15:09) Zgłoś naruszenie 1714

    Opinia z Niemiec: Brawo polski rząd. To rewolucja. Jesteście jedynymi w Europie i w tym eurokołchozie gdzie wybijacie się na samodzielność i suwerenność gospodarczą i poltyczną. Na pewno się uda. Polacy to najbardzej kreatywny naród w Europie. Jest to opinia ważnego niemieckiego gremium gospodarczego, którą miałem okazję poznać w rozmowie z jednym jego uczestników, który jest moim przyjacielem. Ja sam również pochodzę z Polski i bardzo cenię sobie to cenię. Podoba mi się opinia, że Polska jest krajem, który ma ducha. Wierzę w nią.

    Odpowiedz
  • Patologia Obywatelska(2016-03-06 14:52) Zgłoś naruszenie 1619

    wiec Morawiecki ma plan żeby mnożyć polski kapitał a nie czekać aż niemiec otworzy następną montownie i w nagrodę zostanie zwolniony z podatków na dekade, 26 lat głupoty wystarczy, czas wstać z kolan i byc twórca polskiego dobrobytu a nie pachołkiem niemca lub francuza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Olek(2016-03-06 15:55) Zgłoś naruszenie 1511

    Widzę jedna prawidłowość medialną trwająca już od wielu lat. Otóż jeśli cos wychodzi z PO, to jest objawienie błyskotliwości, empatii wobec obywateli państwa, samo dobro i odkrywanie nowych dróg prowadzących do dobrobytu i szczęścia Polaków i całkowicie dobrej woli. Natomiast jak to samo wychodzi od strony PIS-u, to objaw złej woli, zawiści, karłowatości umysłowej, naiwności i na pewno to co oni wymyślą nie może się udać. Drodzy żurnaliści, to już staje się nudne. Jak dalej będziecie brnąć w taka narracje, ludzie całkowicie przestana czytać wasze jednostronne teksty, a wtedy będziecie chlipać w kącie jak was zredukują z nierentownych mediów.

    Odpowiedz
  • prawda zwycięży(2016-03-06 16:20) Zgłoś naruszenie 1410

    Ble ble ble ble ble ble. Gierek za 30 miliardy POLSKĘ DREWNIANĄ PRZEBUDOWAŁ NA MUROWANĄ !!! A ZNAWCY PRZEZ25LAT NISZCZYLI SPRZEDAWALI I ZADŁUŻYLI KRAJ NA POKOLENIA!!! WSTYDU NIE MACIE TAK WYPISYWAĆ! 2miliony na migracji 2 miliony bezrobotnych a ile jest ukrytego bezrobocia w rolnictwie? ŚWINIE CHCĄ WRÓCIĆ DO KORYTA.

    Odpowiedz
  • Milan(2016-03-06 14:45) Zgłoś naruszenie 132

    a jak w tym kontekście ocenić rozwój gospodarczy Chin?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lombard(2016-03-06 14:45) Zgłoś naruszenie 1220

    --BRAWO, wreżcie politycy co chcą budować, a nie czekać na łapówki z Niemiec lub Rosji. Może się panie lis wypowiesz, jak to rozwój gospodarczy Polski jest teraz zagrożony???? Won z post PRLem...Silna Polska!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tylko polska krew(2016-03-06 14:53) Zgłoś naruszenie 1211

    Bogactwo się bierze z rabunku,im subtelniejszy tym większy profit, kogo chce Morawiecki obrabować, Polaków? i wywieźć wszystko do Izraela?

    Odpowiedz
  • j.(2016-03-06 18:04) Zgłoś naruszenie 97

    To się nie może udać, ale przecież nie chodzi o to, żeby się udało, tylko o to, żeby za ok. 3,5 roku ludzie znów zagłosowali na PiS i to właśnie to ma się udać, ale... mam nadzieję, że właśnie to się nie może udać!

    Odpowiedz
  • PJP2(2016-03-06 20:56) Zgłoś naruszenie 93

    Jest źle? Trzeba więcej neoliberalizmu!! Czy na prawdę? To przecież on doprowadził do istniejącego stanu rozwarstwienia i nędzy! Państwa, które szybko wychodziły z kryzysu (np. Szwecja, USA, itd.) stosowały interwencjonizm państwowy oraz planowanie (np. New Deal). Inne, np. Korea Płd. stosuje centralne planowanie nadal. Problem: ile ramowego planowania na poziomie państwowym, a ile cedowanego na przedsiębiorców. Japońskie badania foresightowe są dobrym przykładem ewentualnych relacji między planowaniem, a realizacją.

    Odpowiedz
  • wacek(2016-03-06 22:13) Zgłoś naruszenie 81

    Ustawa śmieciowa, jest to typowy wytwór socjalizmu a jakoś nikt głośno nie pieje. Nigdzie na świecie nie ma gospodarki wolnorynkowej, wszędzie panuje gospodarka mieszana, jest tylko kwestia ile jest wolnego rynku a ile interwencji państwa. Unia Europejska jest tworem zcentralizowanym biurokratycznym która reguluje gospodarki należące do jej strefy wpływów. Omijając globalizację, partykularne interesy poszczególnych państw które mają duży wpływ na rozwój gospodarczy, powiem tak. Plan tak zwany Morawieckiego w swoich założeniach z grubsza jest słuszny. Tak powinien zachowywać się rynek bez pomocy państwa. Pomoc a uzależnienie od pomocy to dwie różne rzeczy. Odbiurokratyzowanie państwa, udrażnianie komunikacji pomiędzy różnymi dziedzinami od kultury w szerokim słowa tego znaczeniu po ekonomie w którym będzie liczyć się popyt podaż i cena równowagi, pomoc państwa krótko okresowa jest słusznym rozwiązaniem, kwestia jest tylko kto tym będzie dyrygował i czy pacjent nie uzależni się od kroplówki.

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2016-03-06 21:34) Zgłoś naruszenie 86

    Plan Morawieckiego czyli bogactwo Polaków.To się może udać.

    Odpowiedz
  • asylwestrzak(2016-03-06 18:31) Zgłoś naruszenie 67

    Centralne planowanie już było. Wiemy jak się to skończyło.. Tylko: - gospodarka rynkowa, dobre, przyjazne regulacje, ustawy, rozwiązania prawne, stabilne prawo, niskie podatki, obciążenia fiskalne, - sprawiedliwy podział wypracowanego dochodu, godne emerytury, wynagrodzenia, płace adekwatne do włożonego wysiłku, nakła*****acy, posiadanych umiejętności, kwalifikacji, wiedzy, osiąganych wyników, - dobra organizacja państwa, przestrzeganie procedur, - odpowiedzialność urzędnika, prokuratora, sędziego za swoje zaniechania, błędne decyzje, - wolność, demokracja, - dbałość o ludzi w podeszłym wieku, chorych i tych których spotkało nieszczęście, - likwidacja wszystkich grup uprzywilejowanych, pasożytów, - kiedy prawo dla wszystkich znaczy to samo, to dopiero mamy gwarancje szybkiego rozwoju, postępu, sprawiedliwego podziału dochodu narodowego.

    Odpowiedz
  • Heniek(2016-03-07 09:20) Zgłoś naruszenie 54

    Bez podstawowej uczciwości żaden plan nie wyjdzie. Państwo jest fatalnym gospodarzem, wydaje nie swoje. Właściciel też myśli głównie o sobie. Ale mega-plany na ogół się nie spełniały...

    Odpowiedz