Wyniki przeprowadzonych w ostatni piątek wyborów do irańskiego parlamentu i tamtejszego Zgromadzenia Ekspertów wskazują, że kraj ten wybrał drogę demokracji i otwarcia na świat. Najwięcej głosów otrzymali politycy umiarkowani: były prezydent Akbar Haszemi Rafsandżani i obecny szef państwa Hasan Rouhani.

Wyniki wyborów to kolejny sygnał dla polskich przedsiębiorców, że warto zainteresować się Iranem jako miejscem potencjalnych inwestycji i eksportu. A sygnały zachęty płyną już od wielu miesięcy. Najpierw – w lipcu 2015 r. - Iran oraz pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa i Niemcy (P5+1) podpisali plan współpracy (JCPOA). Zgodnie z nim Iran zgodził się ograniczyć program nuklearny w zamian za zniesienie sankcji. Międzynarodowa Agencja Atomowa 16 stycznia 2016 r. ogłosiła, że Iran spełnił wymagania umowne, co pozwoliło Organizacji Narodów Zjednoczonych na zdjęcie sankcji nałożonych na ten kraj.

Już w połowie ubiegłego roku Iran pojawił się na celowniku polskich eksporterów. Go Iran! – pod takim hasłem Ministerstwo Gospodarki (obecnie Ministerstwo Rozwoju) zapoczątkowało akcję mającą na celu zainteresowanie inwestowaniem w tym kraju i eksportem, a także stworzenie warunków do rozwoju obustronnej współpracy. Iran to 80-milionowe państwo, z niezwykle młodym społeczeństwem i olbrzymim zapleczem surowców. Lata izolacji spowodowały, że zaniedbania są tu spore, a państwo potrzebuje strukturalnych reform. Ale właśnie w tym zaniedbaniu tkwi znaczny potencjał i szansa na rozwój.

Dziś zarówno Polska, jak i Iran liczą, że współpraca gospodarcza będzie się rozwijać. Trwają prace nad otwarciem bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Teheranu. W najbliższych miesiącach planowanych jest zaś kilka misji gospodarczych – organizują je stowarzyszenia przedsiębiorców i nasze Ministerstwo Rozwoju. 

KOMENTARZ EKSPERTA

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Postrzegamy Iran jako atrakcyjnego partnera biznesowego ze względu na potencjał rozwojowy tego kraju, zwłaszcza po zniesieniu części sankcji. Poprzez program Go Iran! chcemy ożywić nasze kontakty gospodarcze i zachęcić polskie firmy do poszukiwania możliwości handlowych i inwestycyjnych w regionie.

Oferta naszych firm wpisuje się w program rozwoju i modernizacji gospodarki, którego założenia przedstawił prezydent Rouhani.

Do Iranu 5 marca jedzie misja polskich przedsiębiorców. Mam zaszczyt przewodniczyć tej delegacji. Odwiedzimy dwa największe ośrodki gospodarcze – Teheran i Meszhed. Podczas rozmów z administracją irańską chcemy poruszyć kwestie istotne z punktu widzenia naszych przedsiębiorców i ich planów wobec rynku irańskiego.

Nasi eksporterzy i inwestorzy zagraniczni mogą liczyć na pomoc rządu. W najbliższym czasie będziemy rozwijać przeznaczone dla nich mechanizmy wsparcia. Ekspansja zagraniczna jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który w połowie lutego przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie trwa proces implementacji umowy o współpracy gospodarczej między Polską a Iranem. Umowa będzie mogła wejść w życie po przesłaniu przez Iran noty akceptującej jej treść.