statystyki

Premia za zwiększenie obrotu nie jest niedozwoloną opłatą

autor: Elżbieta Pawluk16.02.2016, 08:19; Aktualizacja: 18.02.2016, 09:44
pieniądze-finanse-budżet

Spór dotyczył premii pieniężnej, jaką sieć handlowa pobierała od swojego dostawcy.źródło: ShutterStock

TEZA: Premia z tytułu zwiększonych obrotów jest instrumentem kształtującym ostatecznie wysokość ceny, jaką uzyskuje sprzedawca, i elementem kształtującym wysokość jego marży.

Sygn. akt I ACa 478/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W WARSZAWIE z 15 grudnia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spór dotyczył premii pieniężnej, jaką sieć handlowa pobierała od swojego dostawcy po przekroczeniu określonej w umowie wartości obrotów. Sąd okręgowy zasądził od spółki z o.o. prowadzącej sieć sklepów na rzecz powódki sp. z o.o. (dostawcy) dochodzoną kwotę z tytułu zwrotu uiszczonej premii na podstawie art. 18 pkt 5 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 nr 153, poz. 1503 ze zm.; dalej: u.z.n.k.). Ustalił, że pozwana prowadzi w Polsce kilkadziesiąt sklepów. Strony zawarły umowę ramową o długotrwałej współpracy gospodarczej. Przedmiotem transakcji między powódką (dostawcą) a pozwaną (kupującym) miały być produkty wskazane w załączniku do umowy. Strony przewidziały możliwość przyznawania pozwanej przez powódkę premii pieniężnej, której wysokość została uzależniona od przekroczenia kwoty stanowiącej wartość obrotu netto w okresie rozliczeniowym. W wykonaniu umowy pozwana składała powódce zamówienia, określając m.in. specyfikację towaru i cenę, którą chce zapłacić, a następnie sprzedawała dostarczany towar w swoich sklepach.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane