Część banków podnosi opłaty czy prowizję. Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych chcą dowiedzieć się dlaczego. W Sejmie trwa spotkania z szefami niektórych instytucji finansowych w Polsce.

Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że na podwyżki w części banków składa się wiele czynników. Dodatkowe wymogi kapitałowe, wyższa składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czy zrzutka na pieniądze klientów upadających kas kredytowych i jednego z banków - to tylko przykłady kłopotów branży w ostatnich miesiącach. Uzupełnia, że kolejne może wywołać prezydencka propozycja dotycząca kredytów denominowanych w walutach obcych czy tak zwany podatek bankowy.

Rozmówca IAR uspokaja, że nowy podatek bankowy nie spowoduje wzrostu opłat dla obecnych kredytobiorców. Z droższym kredytem muszą liczyć się ci, którzy chcą zaciągnąć zobowiązanie w przyszłości.

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych, Andrzej Jaworski z PiS nie rozumie, dlaczego instytucje finansowe zmieniają tabele opłat i prowizji. W jego opinii, nie dzieje się nic, co uzasadniałoby podwyżki kosztów dla klientów.

Reklama

UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie opłat i prowizji bankach. Urząd czeka na informacje. Postępowanie jest na początkowym etapie.