- Ustawa, którą przyjęliśmy, która nazywa się ustawą o tzw. podatku bankowym, w artykule 14. mówi o tym, że banki nie mają prawa przerzucać tych pieniędzy, tych kosztów na klientów - mówił na antenie RMF FM poseł PiS Andrzej Jaworski.Ale one mówią "my nie przerzucamy, my po prostu konstruujemy nowe tabele opłat".

Tutaj panie redaktorze się możemy - że tak powiem - spierać, dlatego że w komentarzach, także przedstawicieli tych banków, którzy pytani przez dziennikarzy, dlaczego podnoszą marżę, wielokrotnie mówili, że muszą te marże podnieść ze względu na to, że wchodzi nowa ustawa, albo że weszła nowa ustawa.

Czyli pan zaprasza ich na posiedzenie komisji finansów, żeby im przypomnieć, że ta ustawa zabrania im tego.

...w związku z powyższym chcę zapytać, do czego jesteśmy zobowiązani, bo jeśli ktoś ma bronić interesów klientów banków, to właśnie od tego jest komisja finansów, aby jednoznacznie uzyskać odpowiedź, dlaczego nagle rosną pewne opłaty w bankach, rosną marże, rosną kredyty, w momencie, kiedy nic takiego się nie dzieje, żeby te opłaty mogły wzrosnąć. Przypomnijmy, że podatek bankowy to jest tylko i wyłącznie podzielenie się z państwem przez banki częścią swoich zysków.

A jeśli oni nie przyjdą na to posiedzenie komisji?

Mają takie prawo, ale wtedy zgodnie z prawem, którym możemy się posługiwać, wystąpimy do instytucji, które są do tego zobowiązane, aby sprawdziły, co w tych bankach się dzieje. Myślę, że spokojna rozmowa, wyjaśnienia, spowodują - że jeżeli banki mają czyste sumienie, czy bardziej zarządy tych banków - że ta komisja będzie potrzebna.

I to spotkanie 9 lutego?

9 lutego o 12, jest to spotkanie także dla tych szefów banków, którzy nie dostali zaproszenia, a chcieliby wziąć udział w dyskusji, serdecznie zapraszamy.