Porozmawiajmy o węglu: Co dalej z górnictwem?

autor: Rafał Woś29.01.2016, 10:55; Aktualizacja: 29.01.2016, 11:17
węgiel kamienny -surowce

Porozmawiajmy o węglu: Co dalej z górnictwem?źródło: ShutterStock

O węglu w Polsce się nie rozmawia. O nim się krzyczy, ironizuje, dowcipkuje, dramatyzuje, przesadza albo wymądrza i poucza. A może by tak właśnie porozmawiać?

Taki cel postawili sobie wydawcy książki „Polski węgiel”. Domyślam się, że chodziło im o to, by wyrwać temat czarnego złota z zaklętego kręgu, w którym się dziś znajduje. To znaczy, by, z jednej strony, nie iść na technokratyczną łatwiznę i nie popadać w tę nieznośną ekonomiczną nowomowę, że górnictwo to przeżytek i nie ma dla niego miejsca w zdrowym rachunku ekonomicznym. Najlepiej więc kopalnie zlikwidować, a ludzi żyjących z i wokół tego sektora przekwalifikować. Najczęściej nie licząc się z kosztami społecznymi (bo one w zdrowym rachunku ekonomicznym zazwyczaj się nie mieszczą). Z drugiej zaś rzecz w tym, by za każdym razem nie dawać się wodzić za nos górniczemu lobby głoszącemu, że co dobre dla polskiego węgla, dobre dla polskiej gospodarki.

Rafał Woś

Rafał Woś

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • nieciekawie z tym węglem(2016-02-05 13:54) Zgłoś naruszenie 20

    Po 500+ , to właśnie ciągłe dokładanie do kopalni może stać się drugim co do ważności czynnikiem zawalenia się budżetu. Nie mówiąc już o tym , że mamy najdroższy prąd, bo pozyskiwany ze spalania węgla + kary za emisje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane