statystyki

Turystyka: Polacy sami nakręcają hotelowy biznes. Obcokrajowców przyjeżdża niewielu

autor: Damian Furmańczyk28.01.2016, 07:40; Aktualizacja: 28.01.2016, 09:46
Warszawa

Wciąż przyjeżdża do nas niewielu obcokrajowcówźródło: ShutterStock

Wciąż przyjeżdża do nas niewielu obcokrajowców. Nasi hotelarze przyznają, że głównym źródłem ich utrzymania pozostają Polacy, ale podkreślają, że liczba zagranicznych turystów z roku na rok się zwiększa.

W ubiegłym roku w polskich obiektach turystycznych goście wykupili 71,1 mln noclegów, czyli o 7 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Eurostatu. To rekord. I jednocześnie jeden z najwyższych wzrostów w Unii Europejskiej. Szybciej niż u nas rosły bazy w konkurencyjnych ośrodkach regionu – m.in. w Czechach i na Słowacji. Z jednej strony pod względem liczby gości hotelowych zajmujemy dobre ósme miejsce (bylibyśmy oczko niżej, gdyby w rankingu pojawiła się Wielka Brytania), z drugiej – jesteśmy na ostatnim miejscu pod względem procentowego udziału cudzoziemców wśród turystów odwiedzających pensjonaty i hotele (zajmujemy je ex aequo z Rumunią). W ubiegłym roku tylko co piąty turysta w naszych ośrodkach pochodził z zagranicy. W słowackich hotelach był to co trzeci gość, a w Czechach – co drugi.

Nasi hotelarze przyznają, że głównym źródłem ich utrzymania pozostają Polacy, ale podkreślają, że liczba zagranicznych turystów z roku na rok się zwiększa. – Pochodzą oni głównie z Norwegii, a w dalszej kolejności z Finlandii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii – wylicza Szymon Rekowski z gdańskiego hotelu Admirał. Podobną listę przedstawia hotel Gdańsk.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Wujo(2016-02-03 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Spokojnie. "Turyści" przyjadą z Bliskiego Wschodu. Gmina wynajmie hotel kilku krotność stawki rynkowej i interes będzie się kręcił.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane