statystyki

Finlandia opuści strefę euro? "Brak własnej polityki pieniężnej nam szkodzi"

autor: Bartłomiej Niedziński26.01.2016, 07:37; Aktualizacja: 26.01.2016, 11:47
Grexitowi udało się zapobiec, ale pojawił się kolejny kandydat do opuszczenia strefy euro.

Grexitowi udało się zapobiec, ale pojawił się kolejny kandydat do opuszczenia strefy euro.źródło: ShutterStock

Prowadzenie własnej polityki pieniężnej poprawia konkurencyjność – przeciwnicy wspólnej waluty poddają przykład Szwecji.

Grexitowi udało się zapobiec, ale pojawił się kolejny kandydat do opuszczenia strefy euro. Coraz większe wątpliwości co do unii walutowej ma Finlandia, czego wyrazem jest inicjatywa obywatelska w sprawie referendum na ten temat.

Zbieranie podpisów zakończyło się kilka dni temu, ale wymagane 50 tys. osiągnięto sporo przed terminem. Nie znaczy to, że plebiscyt się odbędzie, ale parlament, Eduskunta, jest zobligowany, by wniosek rozpatrzyć.

Co ciekawe, pomysł przeprowadzenia referendum przestał popierać inicjator zbierania podpisów, honorowy przewodniczący współrządzącej Partii Centrum, Paavo Vayrynen. Nie dlatego, że dostrzegł korzyści ze wspólnej waluty, lecz z powodu czasochłonności takiej procedury. – Referendum może zająć lata. Przy tak złej kondycji gospodarki jak obecnie oraz strefie euro szybko zmierzającej ku wspólnocie długów i federacji, nie mamy na to czasu – oświadczył. Chce, by rząd przedstawił parlamentowi wniosek o wyjście ze strefy euro, a referendum można urządzić, gdyby kiedyś w przyszłości Finlandia chciała do niej powrócić.

Vayrynen nie jest jedynym prominentnym fińskim politykiem, który kwestionuje członkostwo w unii walutowej. Wicepremier i szef eurosceptycznej Partii Finów Timo Soini uważa, że Finlandia nigdy nie powinna była do niej wchodzić.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane