statystyki

Po upadku SK Bank: MF chce dodatkowego nadzoru nad bankami

autor: Patryk Słowik18.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:16
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Nowy art. 133aa miałby przyznać uprawnienie komisji do zobowiązania banku, by zlecił ponowną wycenę zabezpieczeń.źródło: ShutterStock

Resort finansów proponuje, by Komisja Nadzoru Finansowego mogła zlecać ponowne badanie wyceny zabezpieczeń wierzytelności w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność depozytowo-kredytową. Oznacza to ułatwienie nadzoru nad bankami i SKOK-ami. Inicjatywa ta to efekt upadłości wołomińskiego SK Banku.

Obecnie jest tak, że badanie może być zainicjowane przed sam podmiot nadzorowany. KNF nie może go zlecić nawet w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedłożona wycena (która stanowi podstawę dla pomniejszenia tworzonej rezerwy) jest dokonana w nierzetelny sposób, a więc nie wskazuje rzeczywistej wartości przedmiotu zabezpieczenia. Stąd propozycja nowelizacji ustawy – Prawo bankowe.

Nowy art. 133aa miałby przyznać uprawnienie komisji do zobowiązania banku, by zlecił ponowną wycenę zabezpieczeń, o ile dostrzeżone zostaną nieprawidłowości przy pierwotnej wycenie. Wówczas gdy kolejna potwierdzi te zastrzeżenia, jej koszt poniesie przedsiębiorca. Jeśli okaże się niepotrzebna – koszty pokryje KNF.

Co więcej, komisja będzie mogła też zlecić badanie bezpośrednio (z analogicznym obciążeniem kosztami). Jest to rozwiązanie podobne do tego stosowanego przy przeprowadzaniu ponownej weryfikacji sprawozdań finansowych. I tam, zdaniem Ministerstwa Finansów, się sprawdza.

Resortowy projekt przewiduje także szerszy katalog przypadków, w których KNF może powołać zarząd komisaryczny w banku. Obecne regulacje zezwalają na to wyłącznie w przypadku nieprzekazania przez zarząd programu postępowania naprawczego oraz nieskuteczności w jego realizowaniu. To zaś kryteria ściśle formalne, niekoniecznie związane z rzeczywistą kondycją finansową podmiotu.

Resort proponuje więc, aby do katalogu przesłanek dopisać – tak jak jest w przypadku SKOK-ów – powstanie groźby zaprzestania spłacania zobowiązań przez przedsiębiorcę oraz sytuację, gdy działalność banku wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie przepisów prawa.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane