statystyki

Frontex u granic swoich możliwości

autor: Maciej Miłosz18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 09:14
Z kolei w Grecji wkrótce będzie 15 statków i ok. 400 funkcjonariuszy straży granicznej

Z kolei w Grecji wkrótce będzie 15 statków i ok. 400 funkcjonariuszy straży granicznejźródło: Wikimedia Commons

Wywiad z IZABELL COOPER z Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach UE o wyzwaniach kryzysu migracyjnego

Jakie operacje prowadzicie obecnie?

To np. Tryton we Włoszech, gdzie Frontex wysłał 18 statków oraz ponad stu pograniczników. Z kolei w Grecji wkrótce będzie 15 statków i ok. 400 funkcjonariuszy straży granicznej. Również samoloty, śmigłowce, samochody patrolujące i kamery termowizyjne. W Grecji z powodu olbrzymiej liczby napływających ludzi są potrzebni przede wszystkim specjaliści od identyfikacji i rejestracji, m.in. tzw. screenerzy, których zadaniem jest ustalenie prawdziwego kraju pochodzenia danego imigranta. Duża część ludzi, którzy przyjeżdżają do Grecji, twierdzi, że pochodzi z Syrii. Rolą tych funkcjonariuszy jest upewnienie się, że tak jest. Oni prowadzą rozmowy, które mają to potwierdzić. Do obydwu krajów wysyłamy też tzw. debrieferów – ich rolą jest zebranie informacji o siatkach przemytniczych działających w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Turcji. Te informacje przekazujemy policji krajów, które wspieramy, a na ich podstawie mogą oni prowadzić dochodzenia i aresztować przestępców.

Skoro taka machina za tym stoi, to jak to jest możliwe, że i tak wśród tych rzesz uchodźców płynących do Europy przedostają się terroryści, którzy np. byli odpowiedzialni za ataki w Paryżu?


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wrog dziennikarskich banialuk(2016-01-18 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko dlaczego akcja pt. FRONTEX-owskie dzialania polega na zbieraniu tych ludzi z morza i dostarczanie ich na brzeg europejski? Dlaczego ta akcja nie polega na zbieraniu pasazerow tych roznych lodek,stateczkow, pontonow itp. i trasport na wybrzeze afrykanskie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane