statystyki

Frontex u granic swoich możliwości

autor: Maciej Miłosz18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 09:14
Z kolei w Grecji wkrótce będzie 15 statków i ok. 400 funkcjonariuszy straży granicznej

Z kolei w Grecji wkrótce będzie 15 statków i ok. 400 funkcjonariuszy straży granicznejźródło: Wikimedia Commons

Wywiad z IZABELL COOPER z Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach UE o wyzwaniach kryzysu migracyjnego

Jakie operacje prowadzicie obecnie?

To np. Tryton we Włoszech, gdzie Frontex wysłał 18 statków oraz ponad stu pograniczników. Z kolei w Grecji wkrótce będzie 15 statków i ok. 400 funkcjonariuszy straży granicznej. Również samoloty, śmigłowce, samochody patrolujące i kamery termowizyjne. W Grecji z powodu olbrzymiej liczby napływających ludzi są potrzebni przede wszystkim specjaliści od identyfikacji i rejestracji, m.in. tzw. screenerzy, których zadaniem jest ustalenie prawdziwego kraju pochodzenia danego imigranta. Duża część ludzi, którzy przyjeżdżają do Grecji, twierdzi, że pochodzi z Syrii. Rolą tych funkcjonariuszy jest upewnienie się, że tak jest. Oni prowadzą rozmowy, które mają to potwierdzić. Do obydwu krajów wysyłamy też tzw. debrieferów – ich rolą jest zebranie informacji o siatkach przemytniczych działających w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Turcji. Te informacje przekazujemy policji krajów, które wspieramy, a na ich podstawie mogą oni prowadzić dochodzenia i aresztować przestępców.

Skoro taka machina za tym stoi, to jak to jest możliwe, że i tak wśród tych rzesz uchodźców płynących do Europy przedostają się terroryści, którzy np. byli odpowiedzialni za ataki w Paryżu?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • wrog dziennikarskich banialuk(2016-01-18 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko dlaczego akcja pt. FRONTEX-owskie dzialania polega na zbieraniu tych ludzi z morza i dostarczanie ich na brzeg europejski? Dlaczego ta akcja nie polega na zbieraniu pasazerow tych roznych lodek,stateczkow, pontonow itp. i trasport na wybrzeze afrykanskie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane