Na początku września w Karpaczu odbędzie się 32. już edycja Forum Ekonomicznego. To wydarzenie z długą i bogatą historią, padają tu ważne deklaracje i diagnozy. Politycy, samorządowcy, biznes i eksperci spotykają się, by omawiać ważkie kwestie związane z gospodarką i bieżącymi wydarzeniami.

Pierwsze Forum Ekonomiczne zorganizowano w 1992 r. Nosiło ono nazwę Forum Polska–Wschód. Wzięło w nim wówczas udział 120 uczestników. Byli to głównie goście z Polski – politycy, przedsiębiorcy, naukowcy i menedżerowie. Uczestnikami wydarzenia byli m.in. Jarosław Kaczyński, Józef Oleksy, Jan Krzysztof Bielecki i Jacek Kuroń.

Forum zorganizował Zbigniew Berdychowski. Miało to być wydarzenie jednorazowe. Temat przewodni brzmiał: „Trzy lata po rewolucji Solidarności”. Podczas tej edycji podsumowano osiągnięcia od momentu przełomu. Dyskusje były bardzo owocne, dlatego postanowiono, że spotkania będą cykliczne. Zygmunt Berdychowski założył Fundację Instytutu Studiów Wschodnich, pod egidą której miało działać forum. I tak wszystko się zaczęło.

Kontekst międzynarodowy

Kolejna edycja została już rozszerzona o tematykę międzynarodową, która do dziś stanowi istotną część programu Form Ekonomicznego. Organizatorzy odeszli też od nazwy Polska–Wschód z powodu uwagi ministra spraw zagranicznych Litwy, Adolfasa Slezeviciusa, że jego kraj nie leży na wschodzie, tylko na północy Europy. Radę programową wydarzenia przez lata tworzyli tacy ludzie jak Tadeusz Mazowiecki, Józef Oleksy, Jacek Kuroń, Aleksander Kwaśniewski, Wiktor Juszczenko, Petro Poroszenko, Piotr Gliński, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W latach 1992–2019 Forum odbywało się w Krynicy-Zdroju. Była to również promocja miasta. Przez ten czas Krynica bardzo się rozwinęła – wyremontowano obiekty uzdrowiskowe podnajmowane na potrzeby konferencji, rozbudowano bazę noclegową. Skorzystali też miejscowi przedsiębiorcy, w tym restauratorzy, sklepikarze, przewoźnicy. W międzyczasie inne miejscowości próbowały przyciągnąć do siebie forum. Były się wśród nich Kołobrzeg, Sopot, Kraków czy Poznań. Ostatecznie nowym gospodarzem wydarzenia został Karpacz – to właśnie tam od 2020 r. są organizowane kolejne edycje konferencji.

Platforma wymiany myśli

Zygmunt Berdychowski podkreślał, że wśród celów organizatorów są stworzenie przestrzeni do rozmów dla ludzi ze Wschodu i z Zachodu oraz aranżowanie spotkań środowiska biznesowego z naukowcami, ekspertami i politykami. To okazja do wymiany doświadczeń, przedstawienia głosu przedsiębiorców w obecności strony rządzącej, inicjowania dyskusji na ważne tematy. Przyjęło się, że w trakcie forum przedstawiciele władz ogłaszają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, także firmy komunikują istotne wydarzenia czy strategiczne inicjatywy. Tematy przewodnie forum nawiązują do najważniejszych i najaktualniejszych wydarzeń oraz kluczowych trendów.

ikona lupy />
fot. materiały prasowe

Pamiętna była edycja z 2001 r., w trakcie której doszło do spotkania na szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy Polski (Jerzy Buzek), Czech (Miloš Zeman), Słowacji (Mikuláš Dzurinda) i Węgier (Victor Orbán) podpisali wówczas deklarację współpracy w zakresie budowy gospodarki opartej na wiedzy. To wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach zagranicznych, co zapewniło forum rozgłos na arenie międzynarodowej. Od tamtej pory odbyło się wiele spotkań na szczycie z udziałem władz Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Litwy, Estonii, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Łotwy, Gruzji, Czarnogóry, Macedonii, Kirgistanu, Kazachstanu czy Malty. Forum nazwano „środkowoeuropejskim Davos”.

Skala przerosła oczekiwania

Dziś to jedna z głównych tego typu imprez w regionie. Jej twórca podkreślał wielokrotnie, że organizując pierwszą edycję, nie przypuszczał, do jakich rozmiarów wydarzenie się rozrośnie. Podczas kilkudniowego forum spotykają się przywódcy państw, politycy, samorządowcy, biznesmeni, działacze społeczni, naukowcy, dziennikarze oraz ludzie kultury z Polski i zagranicy, którzy dyskutują o sytuacji w regionie i całej Europie. Rokrocznie w forum bierze udział ponad półtora tysiąca panelistów, odbywa się tu ponad 400 wydarzeń specjalnych, paneli, wykładów i prezentacji. Dyskusjom towarzyszą wydarzenia kulturalne oraz rekreacyjne.

Przygotowanie tak dużego wydarzenia jest czasochłonne. Organizator zwykł powtarzać, że prace nad kolejną edycją rozpoczynają się już następnego dnia po wyjeździe gości z forum.

Najbliższa, 32. już edycja, odbędzie się w dniach 5–7 września. Hasło przewodnie brzmi: „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Uczestnicy wydarzenia będą dyskutować m.in. o kondycji Europy i zmianach, jakie zachodzą na kontynencie, o integracji, poszukiwaniu przywództwa i autorytetów, o demokracji XXI w., ale też o przyszłości Rosji, Białorusi, o wojnie i Ukrainie. Dużo będzie się mówić o transformacji energetycznej, biznesie, inwestycjach, wyzwaniach i technologiach, a także o etyce oraz kulturze.

ms

Organizator:

ikona lupy />
fot. materiały prasowe