statystyki

Mocny upadek na chińskim parkiecie

autor: Bartłomiej Niedziński, Jakub Kapiszewski05.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 05.01.2016, 08:17
Chiny, biznes

Bezpośrednią przyczyną spadków są najnowsze wyniki wskaźników PMI.źródło: ShutterStock

Pierwszy dzień nowego roku na szanghajskim parkiecie zakończył się paniką i wstrzymaniem handlu. A to tylko wzmocniło obawy o kondycję gospodarki Państwa Środka.

Krótko po godzinie 13 czasu lokalnego indeks największych spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen CSI 300 stracił na wartości 5 proc. To spowodowało zawieszenie notowań na 15 minut w ramach nowego zabezpieczenia przed paniczną wyprzedażą akcji, jakie rząd wprowadził pod koniec 2015 r. Po wznowieniu handlu indeks dalej jednak spadał i w siedem minut przekroczył barierę 7 proc. To zawiesiło notowania do końca dnia.

Bezpośrednią przyczyną spadków są najnowsze wyniki wskaźników PMI. Indeks aktywności przemysłu przetwórczego szacowany przez Caixin/Markit wyniósł w grudniu 48,2 pkt, znajdując się w ten sposób dziesiąty miesiąc z rzędu poniżej wartości 50 pkt, sygnalizującej sytuację gorszą niż w poprzednim miesiącu. Oficjalny wskaźnik PMI, koncentrujący się na dużych przedsiębiorstwach państwowych, sugerował spadek aktywności przemysłu piąty miesiąc z rzędu.

Te dane wystarczyły, aby wprowadzić inwestorów na chińskich parkietach w nerwowy nastrój. Spadek na giełdzie w Shenzhen zamknął się na 8,22 proc. i był największy od dziewięciu lat, a także dziewiąty co do wielkości od 1996 r. Wygląda więc na to, że wbrew intencjom rządu w Pekinie sytuacji na chińskich giełdach nie udało się w pełni uspokoić po gigantycznych spadkach w lipcu i sierpniu 2015 r. indeks z poziomu prawie 4200 pkt spadł do prawie 3 tys. pkt; ostatecznie odrobił straty i rok zamknął na 9,4-proc. plusie.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane