statystyki

Mocny upadek na chińskim parkiecie

autor: Bartłomiej Niedziński, Jakub Kapiszewski05.01.2016, 07:34; Aktualizacja: 05.01.2016, 08:17
Chiny, biznes

Bezpośrednią przyczyną spadków są najnowsze wyniki wskaźników PMI.źródło: ShutterStock

Pierwszy dzień nowego roku na szanghajskim parkiecie zakończył się paniką i wstrzymaniem handlu. A to tylko wzmocniło obawy o kondycję gospodarki Państwa Środka.

Krótko po godzinie 13 czasu lokalnego indeks największych spółek notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzhen CSI 300 stracił na wartości 5 proc. To spowodowało zawieszenie notowań na 15 minut w ramach nowego zabezpieczenia przed paniczną wyprzedażą akcji, jakie rząd wprowadził pod koniec 2015 r. Po wznowieniu handlu indeks dalej jednak spadał i w siedem minut przekroczył barierę 7 proc. To zawiesiło notowania do końca dnia.

Bezpośrednią przyczyną spadków są najnowsze wyniki wskaźników PMI. Indeks aktywności przemysłu przetwórczego szacowany przez Caixin/Markit wyniósł w grudniu 48,2 pkt, znajdując się w ten sposób dziesiąty miesiąc z rzędu poniżej wartości 50 pkt, sygnalizującej sytuację gorszą niż w poprzednim miesiącu. Oficjalny wskaźnik PMI, koncentrujący się na dużych przedsiębiorstwach państwowych, sugerował spadek aktywności przemysłu piąty miesiąc z rzędu.

Te dane wystarczyły, aby wprowadzić inwestorów na chińskich parkietach w nerwowy nastrój. Spadek na giełdzie w Shenzhen zamknął się na 8,22 proc. i był największy od dziewięciu lat, a także dziewiąty co do wielkości od 1996 r. Wygląda więc na to, że wbrew intencjom rządu w Pekinie sytuacji na chińskich giełdach nie udało się w pełni uspokoić po gigantycznych spadkach w lipcu i sierpniu 2015 r. indeks z poziomu prawie 4200 pkt spadł do prawie 3 tys. pkt; ostatecznie odrobił straty i rok zamknął na 9,4-proc. plusie.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane